Rekordní návštěva z řad široké veřejnosti dorazila v úterý dopoledne do Hvězdárny barona Artura Krause při Domě dětí a mládeže (DDM) Delta na Dukle. „Byla to úžasná návštěva. Tolik lidí jsem tady ještě nezažil,“ řekl našemu Deníku jeden z organizátorů této akce.

Padl divácký rekord ve hvězdárně

Několik set lidí bylo včera v Pardubicích zvědavo na částečné zatmění Slunce. Šlo o největší částečné zatmění v České republice po osmi letech a nejvýraznější svého druhu až do roku 2026! Pardubická hvězdárna ve spolupráci s Europe Direct k této příležitosti přichystala mimořádnou pozorovací akci pro veřejnost a školní kolektivy.

Slunce v Pardubicích v den zatmění vyšlo krátce před osmou hodinou. Jen o deset minut později, přesně v osm hodin a pět minut, se do něj z pravého horního okraje „zakousl“ Měsíc.

Zatažená obloha však veřejnost, která se hned ráno na hvězdárně sešla, nepotěšila. Nakonec se však počasí přeci jen umoudřilo a alespoň na chvíli se obloha rozjasnila. V tu dobu se lidé nehrnuli do kopulí a na terasu, kde hvězdářskými dalekohledy pozorovali úkaz. Mnozí lidé se na zatmění Slunce dívali i přes barevná skla či svářečské brýle a kukly.

Maximum zatmění nastalo krátce před půl desátou, kdy Měsíc zakryl 79,4 procent slunečního průměru. V tu dobu byl tvar Slunce skutečně podivuhodný – vypadalo to, že se sluníčko směje!

Poslední možnost spatřit zakryté Slunce pak měli lidé v Pardubicích krátce před jedenáctou dopolední.

Pozorovat Slunce? Ano, ale bezpečně!

„Pozorovat zatmění vyžaduje bezpečnost. Pohled na Slunce během částečného zatmění je stejně nebezpečný, jako při pohledu za normálních okolností. Nikdy se proto nemůžeme dívat na Slunce dalekohledem bez filtru! Ke sledování úkazu je možné použít také speciální filtr,“ potvrdil našemu Deníku Petr Komárek z Hvězdárny barona Artura Krause při DDM Delta.

Jednou z mnoha zajímavostí na pardubické hvězdárně bylo v úterý také to, že se kromě lidí na tento nebeský úkaz podíval také pes! Černý labrador jménem Falco, který na hvězdárnu doprovázel svoji majitelku, byl s pohledem do dalekohledu evidentně spokojen. Otázkou ovšem zůstává, co tam viděl a hlavně, co si o tom myslel…

Hvězdárna byla pro veřejnost otevřena od osmi do jedenácti hodin. Kromě samotného pozorování úkazu „na živo“ bylo možné ve velkém sále sledovat také videopřenos z jiných míst. V průběhu pozorování bylo rovněž přichystáno několik zajímavých hříček a experimentů spojených s úkazem. Na své si přišli i zájemci o fotografování.