VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Země v centru města vydala několik dětských koster!

Přelouč - Senzační objev archeologů v Přelouči. Románská zeď a také „dětský“ hřbitov na jižní straně kostela

28.5.2008
SDÍLEJ:

U kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči našli archeologové několik dětských koster. Pravděpodobně z doby románskéFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Přelouči stojí na románských základech. Potvrdil to záchranný archeologický výzkum, při němž archeologové vykopali také řadu kosterních pozůstatků. Velké množství jich patří malým dětem.

Nutnost archeologického výzkumu kolem přeloučského farního kostela vyvolal záměr svatyni odvlhčit a odvodnit její základy.
„V takovém případě by došlo k narušení předpokládaných archeologických situací, a proto jsme zahájili výzkum. Obvod kostela je ovšem dlouhý a peněz na odvodnění málo, takže byl výzkum rozdělen na tři etapy. Předpokládám, že za týden jej dokončíme,“ řekl vedoucí výzkumu Jan Frolík z pražského Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Je vypsána odměna

Při odkrývání základů kostela učinili archeologové senzační objev. Odhalili totiž románskou zeď původního kostela z pokročilého 11. nebo 12. století.
„Zeď je překvapením, neboť donedávna se soudilo, že nejstarším pozůstatkem kostela je sakristie, která má podobu kaple, a v jejíž západní části je románské okénko,“ zhodnotil objev Jan Frolík a dodal, že doufá v nález, který by pomohl objev přesněji datovat. V minulosti se kolem kostela nacházel hřbitov a některé náhrobky jsou v obvodových zdech patrné ještě dnes. Dal se tedy očekávat i nález kosterních pozůstatků. „Vykopali jsem pozůstatky osmdesáti nebožtíků. Jejich datování je ovšem obtížené, protože u sebe nemají žádné milodary, tak jak to bylo v souladu s tehdejším chápáním, nicméně se dají časově zařadit do období od čtrnáctého do osmnáctého století,“ uvedl Jan Frolík. „Nebožtíci jsou velice chudě vybaveni. Nalezli jsme pouze drátěné kostry látkových věnečků, které do hrobu dostávaly mladé dívky. Brigádníci proto mají vypsanou odměnu za objev hrobu nebo předmětu, který bychom mohli datovat do jedenáctého nebo dvanáctého století. To je tady nejzajímavější,“ dodal Frolík. Pozornost archeologů ovšem vzbudil fakt, že velká část koster patří malým dětem. „Na jižní straně jsou téměř výhradně pohřbeny jen malé děti. Některé dokonce velmi malé, tedy novorozenci, což bude zajímavé hlavně pro naše antropology,“ zakončil Jan Frolík.

(Lukáš Peška)

Místo události:
28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení