Takzvaná chodníková novela, kvůli níž radnice v Pardubickém kraji musely nově udržovat městské chodníky, v kombinaci s dlouhou zimou a hojností sněhu i ledu, zvýšila výdaje měst na zimní údržbu až na dvojnásobek obvyklé částky.

Oproti minulosti se také na většinu měst obrátilo mnohem více lidí s požadavky na odškodnění za úrazy, které na chodnících utrpěli. Pro podobné situace jsou všechny radnice pojištěny.

Například Pardubice stála zimní údržba za celý rok 2009 10,4 milionu korun, tuto zimu jen od 20. prosince do 29. března téměř 21 milionů korun. Výrazně vzrostly také požadavky na odškodnění za úrazy na chodnících. „V předcházejících třech letech bylo město průměrně konfrontováno s asi pěti žádostmi za zimu, do konce března máme hlášeno celkem 83 událostí a tento počet nemusí být konečný,“ sdělil tajemník magistrátu Martin Růžička.

Podle něj za tento nárůst může i zájem médií o problematiku a publikace různých návodů, jak nejlépe uplatnit škodu. Podobný názor má i místostarosta Chrudimi Petr Řezníček. „Dřív lidé často ani nevěděli, že něco takového mohou požadovat a po kom,“ uvedl.

Dvojnásobný účet

Na konci března chrudimská radnice evidovala 46 žádostí o odškodnění úrazů, v předchozích letech bývaly zhruba dvě do roka. Letošní zima Chrudim stála bez daně 4,8 milionu korun, z toho náklady na chodníky, které se proti dřívějšku čistí navíc, činí bez DPH přes 885 000 korun.
Svitavy obvykle potřebovaly na zimní úklid města dva miliony korun, za první tři letošní měsíce na tyto účely vydaly 3,55 milionu korun.
„Znamená to, že je přečerpán rozpočet na celý rok,“ uvedl Petr Horký, ředitel Technických služeb města Svitav. Důsledkem chodníkové novely se zvýšil počet údržbových tras a potřebné mechanizace, Horký odhadl navýšení na 30 procent. Radnice dostala jen čtyři žádosti o odškodnění.

Poměrně vysoký počet nárokovaných požadavků za úrazy má Vysoké Mýto na Orlickoústecku, celkem 17. Na ostatní radnice se v každém městě obrátilo do deseti lidí. Výjimkou je Žamberk na Orlickoústecku bez jediné žádosti o odškodnění a Polička na Svitavsku s jedním nahlášeným úrazem. Vše budou postupně posuzovat pojišťovny.

To, že právě v Pardubickém kraji napáchala uplynulá zima největší škody, ostatně čísla pojišťoven potvrzují.

Postižené Pardubicko

Okresy Chrudim a Pardubice, společně se sousedním Kolínskem a Nymburskem, jsou podle pojišťoven nejpostiženější české regiony. Oproti loňsku evidují pojišťovny celorepublikově čtyřikrát více pojistných událostí.

Hlavně v lednu padající sníh poškodil karosérie, případně dokonce rozbil okna několika desítek zaparkovaných aut, opět hlavně na Pardubicku. Zasypal dokonce jednu chodkyni, která skončila v nemocnici. Pod tíhou mokrého sněhu se začátkem února zřítila rovněž část střechy pardubické Pasáže.

(čtk, kim)