Pivo a Pardubice k sobě neodmyslitelně patří již od nepaměti. Masivnější rozvoj pivovarnictví začal ve městě počátkem 16. století, kdy Pardubice vlastnil Vilém z Pernštejna. Byly doby, kdy zde pivo produkovaly až čtyři pivovary. V roce 1872 pak začal zlatavý mok vařit nový parostrojní pivovar, tehdy nejmodernější ve východních Čechách, dnešní Pivovar Pernštejn. Za poslední léta prodělal pivovar některé oživující změny a investice dosáhly výše téměř čtyřicet milionů korun.

Největší zájem ze strany konzumentů je podle předsedy představenstva pardubického pivovaru Karla Spilka o deseti a dvanácti stupňové pivo. „V této oblasti je naším největším konkurentem pivo Gambrinus,“ sdělil našemu Deníku Spilko a dodal, že Pivovar Pernštejn patří mezi ryze české regionální pivovary. „Vazbu na region proto vnímáme velmi silně a důraz tedy klademe na patriotismus. Na rozdíl od minulosti, kdy nebyla kvalita pardubického piva valná, je dnes situace úplně jiná. Naším cílem je návrat na tradiční místa a chtěli bychom opět zaujmout odpovídající postavení v Pardubicích a celém regionu,“ vysvětlil strategii předseda představenstva Karel Spilko.

Pivovar proto navázal úzkou spolupráci s městem Pardubice a podporuje řadu kulturních či sportovních akcí, například Pardubické letní kino a po dlouhé době i dostihový sport, včetně Velké pardubické steeplechase. „Nápoje dodáváme každoročně i na Aviatickou či Dukelskou pouť,“ dodal Karel Spilko.

Tmavé je v kurzu

Více jak sto let je specialitou pardubického pivovaru výroba tmavého devatenácti stupňového piva značky Porter. Zájem o něj stoupl zejména v zahraničí, ale i místní pivaři jím neopovrhují. „Je sice sladký, ale když se řízne s desítečkou, příjemně osvěží,“ svěřil se se svými chutěmi pětatřicetiletý Martin z Pardubic, který nedá na místní mok dopustit. Ostatně narůstající výtoč Porteru potvrdil i předseda představenstva. „Dříve se Porter prodával jen v lahvích, ale začali jsme jej distribuovat i v točené podobě a jeho obliba mezi lidmi narůstá,“ řekl Karel Spilko.