„Na rozdíl od fám, které v regionu kolují, se pro 97% občanů zlepší dopravní obslužnost veřejnou dopravou,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jan Tichý.

Starostové Přeloučska se na setkání seznámili s firmou Oredo, která je z poloviny vlastněná Pardubickým a Královéhradeckým krajem a je pověřená organizací regionální dopravy.

„Společně budeme jednat o navržených jízdních řádech, budeme je připomínkovat a na nás se také budete obracet v případě problémů v regionální veřejné dopravě nebo když budete mít v případě veřejné dopravy nějaké požadavky,“ sdělil představitelům měst a obcí Přeloučska jednatel Oreda Vladimír Záleský.

Dlouholetého starostu Zdechovic Roberta Chutice zajímalo, jak bude u nového tarifu vyřešena situace objížděk na silnici. „Zatím je to tak, že pokud je někde rozbitá silnice a autobus musí jet po objížďce, jeho delší jízdu zaplatí cestující,“ pravil Robert Chutic, kterého zajímaly také vazby dopravy na ostatní kraje.

„Náš zónový systém je přeshraniční a funguje tak, aby cestující dojel do cíle své cesty logicky na naši jízdenku,“ odpověděl jednatel firmy Oredo.
„K projednávání objížděk by měl být přizván i organizátor dopravy, který by měl postavit speciální objížďkové jízdní řády a měl by dopravci stanovit kudy a přes které zastávky pojede. Cestujících se objížďka rozhodně nedotkne nárůstem ceny jízdného,“ poznamenal Vladimír Záleský.

Starostka Chvaletic Blanka Zaklová se zajímala, jaká bude kvalita železničních vozů, které budou regionální dopravu zajišťovat. „Jde mi o to, že senioři mohou velmi špatně využívat vlak k dopravě například k lékaři, když přijede vagon, do kterého nejsou schopní nastoupit,“ konstatovala starostka Chvaletic.

Ředitel Krajského centra osobní dopray Českých drah Michal Štěpán ubezpečil, že polovina spojů bude vedena moderními soupravami, jejichž umístění na jednotlivé spoje může být ovlivněno samotnou samosprávou podle požadavků občanů.