VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Známky či slova? I odborníci váhají

Pardubice - Žáci a studenti si v úterý převzali pololetní vysvědčení. Některé nejmladší děti se neradovaly z jedniček, ale z dopisu.

1.2.2017
SDÍLEJ:

Předávání pololetních vysvědčení na ZŠ Bratranců Veverkových.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

„Milá Aničko, máš za sebou první půlrok školní docházky. Něco jsi zvládla na výbornou, v něčem máš malé rezervy. Nejdůležitější ovšem je, že vše zvládáš s dobrou náladou a úsměvem na rtech.“ I takhle mohla začínat některá pololetní vysvědčení, která si včera děti přinesly domů. Tedy za předpokladu, že navštěvují školu, která využívá slovní hodnocení. V Pardubicích je takových základní škol několik. Například do třetího stupně jsou slovně hodnoceni žáci Křesťanské základní školy Noe. Známek se zdejší děti dočkají až ve čtvrté třídě. „Jsem ráda, že mě kdysi kolegové přehlasovali, a prosadili, abychom v prvních školních letech hodnotili slovně,“ uvedla ředitelka ZŠ Noe Lenka Macháčková, přestože připustila, že nelze jednoznačně říci, jestli je lepší známkování nebo slovní hodnocení. Každý způsob má podle ní své výhody a nevýhody.

„Pokud od začátku první třídy děti systematicky vedete k sebehodnocení, jsou většinou už ve druhé třídě schopné docela přesně pojmenovat, co jim jde, co nejde a hlavně, co udělat pro zlepšení. Nutí je to dívat se na problém a řešit ho. Hodnocení se nedotýká jejich osobnosti, což známka trochu dělá,“ vysvětlila. Od čtvrté třídy už se i v pardubické Základní škole Noe známkuje. „Děti s přicházející prepubertou najednou potřebují měřítko, s kterým by se porovnaly. Známka je rychlý a srozumitelný nástroj.

Sami jsme překvapení, že pro děti při přechodu na známky najednou není problém dostat trojku. Jsou už schopné odlišit, že trojka ohodnotila jejich výkon. Známka už nemá nic společného s jejich lidskou cenou,“ přiblížila přechod na známkový systém Lenka Macháčková. I poté ale učitelé známkování doplňujeme slovním hodnocením.

JAK OZNÁMKOVAT PÍLI?

„Jsou tu věci, které jsou pro život také nesmírně důležité. Jak chcete ohodnotit například schopnost spolupráce, inovativní řešení, píli, péči o druhé? Tady už vám jen známka nestačí. Známkovaná vysvědčení proto doplňujeme, například o slovní hodnocení kompetencí, někdy slovem povzbuzení, veršem z bible, oceněním spolužáků,“ dodala ředitelka ZŠ Noe.

O způsobech hodnocení se mezi odborníky vedou sáhodlouhé debaty. Stejně ale nakonec záleží na samotném učiteli, jak s hodnocením zachází. „I slovním hodnocením lze napáchat škody, o známkách nemluvě,“ uzavřela Lenka Macháčková.

Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích Jiří Knoll je zastáncem známkového systému. „Má tradici a každý mu rozumí. Ale jsou skupiny dětí, třeba malé děti nebo děti se speciálními vzdělávacími potřebami a poruchami učení, u kterých je slovní hodnocení velice vhodné,“ připustil Jiří Knoll.

MONTESSORI I WALDORF

O alternativní školy je mezi rodiči z Pardubicka velký zájem. Například třídy Motessori při ZŠ Polabiny I v Družstevní ulici musí některé zájemce z kapacitních důvodů odmítat, v současné době nabízí vzdělání jen na prvním stupni. Město Pardubice plánuje rozšíření této školy. „Přístavbou pavilonu a dostavbou patra by se mohla rozšířit tak, že by obsahovala i druhý stupeň Montessori a když se vejde, tak i lyceum,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Rozšíření prostor by se měla dočkat i pardubická Základní škola Waldorfská, kde město plánuje velkou půdní vestavbu.

Autor: Pavlína Roztočilová

1.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení