Vladimír Bachorík je sochař a sklářský umělec žijící v Praze. Navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Vystavoval svoje práce v New Yorku, Chicagu, Los Angeles a také v Nizozemsku, Německu, Francii, Švýcarsku a Japonsku.

„Jeho skleněné plastiky překypují světlem, jsou velkorysé svým designem, masivní ve hmotě a přesto čisté ve své formě. Odvážná geometrie vytváří rafinovanou hru neočekávaných tvarů a barev. Chladné i povzbudivé, tyto objekty žijí svým vlastním životem,“ charakterizuje dílo Vladimíra Bachoríka například specializovaný web Blok českého skla.


Nahrává se anketa ...

Byt slouží i jako dílna

A aby takovýto umělec mohl kvalitně tvořit, potřebuje k tomu mít i dostatečně kvalitní a působivé zázemí.

Vladimír Bachorík ve svém sedmdesátimetrovém bytě na pražském sídlišti vždy pracoval, proto si v rámci totální rekonstrukce přál navrhnout také sklářskou dílnu. Co si naopak nepřál, to byly dveře. S vizí svého bydlení se obrátil na architektonické studio Neuhäusl Hunal.

„Naším cílem bylo využít hybridní typologii a dosáhnout co nejvyšší míry svobody, světla a velkorysosti,“ uvedl za dvojici tvůrců David Neuhäusl.

Hodil se nápad soudruhů z NDR

Podoba současného bydlení je v plném souladu s prací Vladimíra Bachoríka. Architekti pro tvorbu použili copilit. Ten lze charakterizovat jako skleněné tvárnice tvaru písmene U, původně vyráběné v Německé demokratické republice. Používají se k tvorbě stěn. Jsou průsvitné, neprůhledné, samonosné, na povrchu zvrásněné. Izolují zvuk jako oboustranně omítnutá cihlová stěna.

„Nejvýraznější prvek interiéru tvoří koupelnový oblouk s toaletou a sprchou. Kvůli vedení odpadu je usazen na decentní platformě, která jemně podtrhuje jeho prostorovou dominanci. Půdorysnou kompozici doplňují tři otevřené copilitové „hokejky“, které nenásilně vymezují šatnu, sklad a dílnu, jinými slovy kuchyni,“ uvedl David Neuhäusl.

Prakticky jediným pozůstatkem původní podoby zůstává nosná železobetonová stěna, která byla očištěna doslova na kost. Na ostatních, neskleněných stěnách, je pak použita klasická bílá omítka.