Bez očkování proti covidu se lidé nedostanou do restaurace, divadla, ani na sportoviště. Přesto je stále velké procento lidí, kteří vakcínu odmítají, nebo ji z nějakého důvodu zatím odložili.

To, zda je člověk očkovaný, přitom rozděluje společnost na dva tábory. Jedna skupina vidí v povinném očkování nátlak vlády a útok na lidskou svobodu. Ti druzí pak považují neočkované za sobce, kteří ohrožují společnost a zaplňují nemocnice.

Vedle nich jsou pak tací, kteří se raději nepřiklánějí ani k jedné straně. V očkování proti sezonním nemocem by měl každý mít svobodnou volbu. Prevence je však důležitá a pro ty, kteří se často setkávají s více lidmi, je taková ochrana výhodná.

Psali jsme:

Mobilní očkovací centrum v Holicích
V Holicích lidé využili mobilní očkovací centrum. Největší zájem byl o booster

Přesto člověk, který se rozhodne neočkovat se, ihned dostane nálepku antivaxer. A to i přesto, že ostatní očkování neodmítá, jen u toho proti covidu se rozhodl počkat. Třeba z toho důvodu, že vidí, že i očkovaní mohou covid prodělat, a tak mu nedůvěřuje. Nebo tráví většinu času doma a s větším množstvím lidí se nesetkává.

V posledním týdnu se na Pardubicku konaly dvě události, pro které očkování bylo hlavní téma. První bylo mobilní očkovací centrum v Holicích, kam místní přicházeli na očkování bez nutné rezervace. Naproti tomu o víkendu se v Pardubicích konal Pochod za svobodu, jehož několik stovek účastníků vyhrazovalo proti povinnému očkování. Obě skupiny se přitom odvolávaly na zdraví a ochranu lidí okolo sebe.

Lidé nespokojení s vládními opatřeními proti šíření koronaviru se v sobotu sešli v Pardubicích.
Stovky lidí protestovaly v Pardubicích proti vládním opatřením

Jak je možné, že taková věc jako očkování, která byla vytvořena pro ochranu lidí, rozděluje společnost více než samotná nemoc? Člověk se dnes bojí říct mezi lidmi, jestli je očkovaný, nebo není, protože netuší, jaká reakce přijde.

Přitom to, jestli se člověk nechal naočkovat, by měla být soukromá věc, kterou zná jen jeho lékař a blízcí.