Hlavní trenér Vanja Miljković a jeho asistent Karolis Abramavičius končí své působení v BK KVIS Pardubice. Oběma trenérům vypršely stávající kontrakty s koncem sezony 2023/2024. To je jen takový předkrm, protože trenéři jsou nahraditelné poměrně lehce. Minimálně proto, že se jedná "pouze" o dva kousky.

Nezůstal téměř nikdo

Vanja Miljković strávil v pardubickém klubu dvě kompletní sezony. V létě roku 2022 si jej za svého asistenta vybral tehdejší hlavní trenér Dino Repeša, jenž však v říjnu 2023 na svoji pozici rezignoval a vedením týmu do konce sezony byli pověřeni právě Vanja Miljković s novým asistentem Karolisem Abramavičiusem.

"Oběma trenérům děkujeme za jejich působení v Bekse a do budoucna jim přejeme hodně trenérských úspěchů v dalších působištích,” uvedl sportovní ředitel klubu Radek Nečas.

Když se nevydaří sezona, jsou první na ráně trenéři. Traduje se přeci, že je snazší vyměnit kouče než celý tým. Beksa však musí právě vyměnit celý tým. Její kádr dozná výrazných, a to slovo je ještě nedostačující, změn. Pardubický dres již nebudou oblékat David Pekárek, Tomáš Vyoral, Matyáš Vrábel, Josef Potoček, Matěj Burda, Jure Škifić, Kameron Chatman a Tyere Marshall. Všech osm hráčů opouští klub po vypršení kontraktů. V průběhu loňské sezony se navíc vedení rozloučilo s Janem Štěrbou a Martinem Kheilem.

Josef Potoček spojil s Beksou celou svoji dosavadní hráčskou kariéru, přičemž nedílnou součástí A-týmu byl dlouhých 10 sezon, během nichž v Kooperativa NBL odehrál 321 utkání a zaznamenal 1514 bodů. Tomáš Vyoral odchází po pěti sezonách (173 ligových zápasů a 2627 bodů), Matěj Burda (123 zápasů a 482 bodů) s Davidem Pekárkem (116 zápasů a 1164 bodů) působili v Bekse tři sezony a Matyáš Vrábel dvě sezony (35 zápasů a 44 bodů).

Z trojice zahraničních akvizic, které v Bekse dokončily uplynulou sezonu, figuroval v týmu od jejího začátku pouze Jure Škifić (38 zápasů a 468 bodů), v jejím průběhu tým doplnili Kameron Chatman (22 zápasů a 339 bodů) s Tyerem Marshallem (17 zápasů a 136 bodů). A nedokončili ji Joey Brunk a Bryce Alford.

“Výraznou stopu zanechal v klubu zejména Josef Potoček. Coby pardubický odchovanec prošel všemi mládežnickými kategoriemi Beksy, včetně projektu Golden Talents. Dlouhou dobu byl i součástí A týmu a podílel se například na triumfu v Alpe Adria Cupu či zisku několika bronzových medailí v NBL. Nejen jemu, ale pochopitelně i všem ostatním hráčům, kteří v Bekse působili a nyní odcházejí, děkujeme za jejich výkony v pardubickém dresu a přejeme jen to nejlepší do další basketbalové kariéry,” uvedl Radek Nečas.

Ze zkušených hráčů tak v Pardubicích tak zůstavají pouze kapitán Kamil Švrdlík a Petr Šafarčík…