Kooperativa NBL – skupina A1: 5. kolo

BK KVIS Pardubice – Sluneta Ústí nad Labem 92:74 (27:25, 36:46, 64:54).
Body: Švrdlík 24, Potoček 18, Škifić 14, Lukeš 11, Vyoral 10, Burda a Svojanovský po 6, Vrábel 3 – Nichols 21, Autrey 17, Karlovský a Pecka po 8, Johnson, Martin, Nábělek a Haiblík po 5. Rozhodčí: Blahout, Pokorný, Jeřáb. Fauly: 23:20. Trestné hody: 25/18 – 22/26. Trojky: 12:6. Doskoky: 40:42. Diváci: 570.

Pardubičtí čahouni nemohli počítat s osovým triem Šafarčík, Pekárek, Chatman. Navzdory citelnému oslabení zahájili s obrovskou chutí. Ujali se vedení 10:4, ovšem Sluneta odpověděla sedmi body v řadě. Ústí se pak utrhlo na pět bodů. Pardubičtí reagovali devítibodovou šňůrou. První čtvrtinu zvládli o dva body vepředu. Jenže druhý kvartál jim absolutně nevyšel. Také proto, že hosté přiložili pod kotlem. Beksa čekala téměř šest minut na koš a jen přihlížela, jak se soupeř přes ni převalili po jedenácti bodech za sebou. Nakonec se v tomto období nedostala na dvojciferný počet zaznamenaných bodů. O poločase kdekdo už lámal nad domácími hůl. Ti ale zavřeli všem škarohlídům rychle ústa.

Severočeši jako by se chtěli pardubickým dlouhánům vyrovnat. Zkraje třetího hracího období jim nechali prostor pro čtrnáctibodovou sérii a rázem o čtyři prohrávali. Pak sice proměnili dvě šestky, nicméně dalších osm inkasovali. V tu chvíli se dostali Východočeši do devítibodového trháku (58:49). A netrvalo dlouho a poprvé v utkání vedli dvojciferně. Nakonec překonali protivníka ve skóre jednotlivých čtvrtin. Zatímco tu svoji zkazili 9:21, tak třetí ovládli v poměru 28:8. Dostali se do takového laufu, že personálně silnější Pandy už se do zápasu nevrátily. V závěrečném dějství hostitelé svého soupeře místy drtili. V jednu chvíli se jejich náskok vyšplhal až na jednadvacet bodů. Nevydržel, protože Ústí nechtělo odjet na sever s dvacetibodovým pytlem…

O výhře, která je pro Pardubice extrémně důležitá, rozhodl jejich týmovější výkon. Stačí se podívat do střelecké listiny, kde Sluneta měla pouze dva dvojciferné střelce.

Vanja Miljković (trenér domácích):
"Chtěl bych nejdřív moc pogratulovat svým hráčům, protože tahle výhra je pro nás opravdu hodně cenná, zvlášť s ohledem na sestavu, v níž jsme hráli. Myslím si, že se všichni hráči ukázali jako hrdinové a já jsem na ně neskutečně pyšný. Veděli jsme, že utkání nebude vůbec jednoduché, jednak s ohledem na soupeřovu kvalitu a druhak proto, že nám chyběli čtyři klíčoví hráči. Určitě jsme nevstupovali do zápasu jako favorité. Utkání mělo dvě naprosto rozdílné poloviny. V té první jsme zaostávali v obraně a tolik jsme nebojovali. O přestávce jsem apeloval na hráče, že tyto dva atributy, tedy defenzívní fázi hry a bojovnost, nutně potřebujeme zlepšit. Ve druhé půli se ukázal charakter našeho týmu. Hráči ukázali, že chtějí hrát a chtějí vyhrát! Jsem nesmírně rád, že jsme utkání dotáhli do úspěšného konce."


Adam Lukeš (hráč domácích):
"V první čtvrtině jsme nastříleli 27 bodů, což je super, ale soupeř nastřílel 25. Takovýto průběh by výrazně více seděli Ústí, které je velmi ofenzivně laděným týmem. Po nevydařené druhé čtvrtině, v níž nás soupeř navíc dost přeskákal, jsme ve druhém poločase o poznání zlepšili obranu, k tomu jsme přidali právě zlepšený doskok a ostatní věci už pak přišly samy. První domácí výhra v nadstavbě je pro nás hrozně cenná, obzvlášť po reprezentační přestávce. Věřím, že to bude ten nejlepší možný impuls do dalších zápasů."


Jan Šotnar (trenér hostů):
"Moc pozitiv najít nemůžu. My jsme sem přijeli a viděli jsme, že Pardubice jsou v okleštěné sestavě. Byl to souboj v hlavách a my jsme ho nezvládli. Hráli jsme jenom ve druhé čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 20 bodů, jinak jsme nebyli dobří ani na jedné polovině hřiště. Druhý poločas jsme absolutně podcenili, byl to náš nejhorší výkon, jaký jsme předvedli v letošní sezoně. Z naší strany to ve třetí a čtvrté čtvrtině byla absolutní nemohoucnost. Musíme se z toho oklepat a soustředit se na nedělní domácí zápas s Opavou."


Johan Haiblík (hráč hostů):
"Utkání se hodnotí těžko, protože to asi byl náš nejhorší výkon v celé sezoně. Už do prvního poločasu jsme vstoupili hrozně. Ve druhé čtvrtině jsme hráli docela slušně, ale měli jsme naprosto tragický vstup do třetí čtvrtiny a pak už se to s námi jenom vezlo. Obrana neexistovala, rotace v obraně vůbec ne, v útoku jsme si vybírali těžké střelecké pozice… Pardubice nás i v okleštěné sestavě dokázaly porazit. Nemyslím si, že nás sestava domácích až tak ovlivnila. Řekl bych, že celkově jsme nebyli na tento zápas dostatečně koncentrovaní. Teď nezbývá, než se z toho poučit, hodit to za hlavu a soustředit se na další zápasy."