Chcete důkazy? Tak třeba: Lvi jako jedni z prvních postoupili na světový šampionát a v Číně za sebou nechali spoušť, když odstřihli celou řadu favoritů.

A na výsledky národního týmu aktuálně navázal Nymburk, který se stal nejlepším klubem v základních skupinách Ligy mistrů.

To vše opravňuje českou generalitu mířit nejvýše i na organizátorském poli. V roce 2021 bude Praha hostit jednu ze skupin Eurobasketu. A chystá se také kandidatura na světový šampionát.

Předání daru.
Lahváče měnil za peníze, aby pomohl dětem

Úspěch prodává

Značka Český basketbal je po mistrovství světa žádaným artiklem. Fantastický úspěch (šestá příčka na MS) se prodává. Paradoxně za hranicemi více než doma.

Své o tom ví manažer reprezentací Michal Šob. „Získali jsme obrovský respekt u velkých federací. Teď jsme třeba hledali soupeře pro přípravné zápasy před olympijskou kvalifikací a neměli jsme vůbec žádný problém. Všude jsme vítáni,“ usmívá se.

Nejde jenom o ono umístění, ale především o styl, jakým bylo dosaženo. Změnilo se myšlení českých hráčů. Zejména mladých basketbalistů, kteří mají svoji kariéru teprve před sebou.

„Značka národního týmu je pro české kluky stále prestižnější. Vnímají úspěch, každý z nich by ho jednou rád prožil. Navíc se tak děje

v době, kdy je před námi Eurobasket 2021. Motivace zahrát si doma je pro každého obrovská,“ podotýká Šob.

Je jenom dobře, že takto mladíci uvažují. Nic si nenamlouvejme – hráčská generace Pavla Pumprly či Blakea Schilba pomalu končí.

„Chtě nechtě bude muset dojít k obměně a my potřebujeme do týmu mladou krev. Proto se při nominaci na kvalifikační okna stále objevují nová jména,“ vysvětluje manažer.

Ruku v ruce s čínským zázrakem jde kvalita nejvyšší ligové soutěže. Oproti předchozím sezonám se zvedla. „Za to je potřeba poděkovat klukům, kteří válčili na mistrovství a euforii přenesli do svých klubů. Stačí se podívat na tažení Nymburka Ligou mistrů,“ naráží na jízdu Jaromíra Bohačíka,Vojtěcha Hrubana a spol.

„Nebo se podívejte na individuální přínosy kluků, kteří toho v Číně moc neodehráli. Kuba Šiřina září v Opavě, Tomáš Vyoral v Pardubicích a Lukáš Palyza v Olomoucku. Přinesli kus národního týmu do kabiny a svým elánem pohltili spoluhráče,“ zdůrazňuje Šob.

Ilustrační foto.
Chtějí se stěhovat, ale brání jim žulové kostky

Děti i sponzoři

Po mistrovství světa se rovněž zvedl zájem o basketbal u dětí. Není to sice tak raketový vzestup, jak si všichni přáli, ale je patrný.

„Basket je specifický sport. Už jenom kvůli pravidlům. Nechci nárůst odhadovat procentuálně, děti si minimálně chtějí náš sport vyzkoušet,“ vysvětluje Šob.

K úspěšnému projektu se každý rád hlásí. Výborné výsledky přilákaly sponzory.

„Česká basketbalová federace odvedla po mistrovství světa dobrou práci. Snažila

se zainvestovat finance do marketingu, aby do budoucna přilákala partnery. Musím říct, že se daří oslovit komerční sektor,“ kvituje Šob.

Podle jeho slov by neměl nečinně přihlížet ani český stát. „Potřebovali bychom více kvalitních sportovišť. Chybí nám odpovídající haly i celkové zázemí. Ke zlepšení stavu by měla napomoci také spolupráce s Českým olympijským výborem,“ vypichuje manažer národního týmu.

Basketbal má samozřejmě v Česku těžké soupeře. Fotbal i hokej jsou v populaci pevně zakořeněny a jenom těžko půjdou z pozice jedničky a dvojky vystrnadit. Pozice tři je ovšem volná.

„Nestačí, že jsme vytáhli basketbal nahoru, my ho tam musíme chvíli udržet. Dobré výsledky budeme muset obhajovat,“ má jasno Šob.

První velkou příležitost připoutat znovu sportovní diváky k bezedným košům bude mít Česko za rok.

„Troufnu si říct, že bude evropský šampionát v Praze svátkem,“ míní manažer.

„Ano, v Česku sice bylo v poslední desetiletce mistrovství světa v Karlových Varech i evropský šampionát v Hradci Králové. Nicméně to bylo v ženském basketbalu. Při vší úctě k němu, ten chlapský je daleko atraktivnější,“ dodává Michal Šob.

Fanoušci HC Dynamo Pardubice, 2019
Splněno. Dynamo zůstává po výhře v Brně extraligové