Poprvé vyrovnané? Na závěr kalendářního roku 2019 je připravena pro basketbalové fanoušky obou krajských měst lahůdka. V pořadí čtvrté derby Pardubice – Hradec Králové. V letošní sezoně se jedna o druhý střet. Ten první ovládla v „nepřátelském“ prostředí Beksa.

Nicméně od té doby se Kingspan výrazně zlepšil a nemuselo by se tak jednat o „tradičně“ dvacetibodovou záležitost ve prospěch pardubického favorita. 

Neděle 17.30: BK JIP Pardubice (4. místo, 9 výher/6 proher – Kingspan Královští sokoli (9. místo, 4/11). Hala Dašická.

Pardubičtí dlouháni v první polovině základní části Kooperativa NBL zvítězili v Třebši 89:68. Byla to jedna z jejich osmi výher, když třikrát prohráli. Jenomže ve druhé polovině už si  dávku nezdarů ve čtyřech kolech vybrali. Naposledy na půdě Olomoucka. Před tím ještě nečekaně v Brně a naopak očekávaně s Nymburkem.

Kvůli tomu má Beksa stejnou bilanci jako její soupeř. Hradec před derby zdolal o deset bodů USK Praha. Předtím sehrál vyrovnanou leč prohranou koncovku v Ústí nad Labem a také potrápil doma Olomoucko.

Navíc poprvé nejde do souboje s Pardubicemi z posledního místa. Je devátý, což mu zajistily již čtyři výhry. Očekává se tak vyrovnanější souboj než v minulosti.

Hodně bude záležet na tom, jestli domácí budou moci nadsadit do hry před Vánocemi zraněné Tomáše Vyorala a Ozrena Pavloviče. Jejich start je nejistý.

 „Hradec je nevyzpytatelný soupeř, který se opírá o osu Stamenkovič, Tresač, Lošonský a Sedmák. Mohou se spolehnout na slušnou úspěšnost v útoku a soupeřům škodí i svou zónovou obranou. Pro nás to znamená jediné: dobře se připravit po vánoční přestávce a předvést kvalitní výkon, který nám pomůže k vítězství. Především je potřeba přibrzdit rozehrávače Stamenkoviče, který vládne celé lize v asistencích. Budeme ho chtít dostávat pod tlak, aby nemohl jednoduše tvořit pro ostatní spoluhráče. Dále musíme zabojovat na doskoku a vyrážet do rychlých protiútoků, abychom soupeři nedali šanci a čas k postavení zónové obrany,” nabádá pardubický asistent Adam Konvalinka.

 Sokoli spoléhají především na základní pětku. Ta naposledy zaznamenala 88 z celkových 95 bodů. Do větší rotace je zapojeno šest sedm hráčů, což může v některých vyrovnaných duelech znamenat úbytek sil a překlopení misky vah na stranu soupeře. Tohle si však Hradečtí nepřipouštějí. „Chceme se porvat o co nejlepší výsledek,“ vzkazují soupeřům, že jim nedají nic zadarmo.