Kooperativa NBL – skupina A1: 6. kolo

USK Praha – BK KVIS Pardubice 54:73 (12:32, 31:46, 41:58).Body: Šafařík 10, Petružela 10, Samoura 8 (+5 asistencí), Brunnerf 8, Mbida 6, Švec 4 (+7 as.), Fuxa 3, Kopřiva 2, Vlk 2, Ježek - Marshall 19, Šafarčík 15, Švrdlík 11, Svojanovský 7, Lukeš 6, Burda 5, Škifić 5, Vyoral 3 (+5 as.), Vrábel 2. Rozhodčí: Baloun, Kec, Kremser. Fauly: 20:23. Pět chyb: Lukeš (Pce). Trestné hody: 24/12 – 26/17. Trojky: 2:5. Doskoky: 38:46. Diváci: 789.

Prakticky bez jedné pětky. Pardubičtí basketbalisté odcestovali do hlavního města bez tria David Pekárek, Kameron Chatman a Josefa Potoček. Do hry už mohli poslat dvojici Petr Šafarčík a Tyere Marshall. Jenže zápas nedohrála další z velkých opor Tomáš Vyoral… Domácím zase chyběli Vyroubal, Matt Johnson, Faulkner, Bátovský.

Beksa vstoupila do utkání s elánem, s jakým dokončila velkolepé představení na Dašické s Ústím. O své výhře, i když v basketbalu je podobné tvrzení tak trochu sebevraždou, rozhodla razantním nástupem. Jenom díky tomu, že první koš zaznamenali hostitelé, nevedli Východočeši od začátku až do konce. Vítr z plachet vzal soupeři navrátilec Šafarčík, který osmi rychlými body zavelel k drtivé ofenzivě. Vždyť už v závěru první čtvrtiny vedly Pardubice o dvacet. Takovou úspěšnost střelby už dlouho nepamatují. V úvodní části dali střelci sedm dvoubodových košů z devíti šancí a čtyři trojky ze šesti pokusů. Domácí jakžtakž ještě držela skutečnost, že z hranice šestky hosté pálili slepými (šest ze třinácti).

Ve druhé čtvrtině si hosté vážili výrazného náskoku. Kontrovali situaci a z míry je nevyvedl ani fakt, že se jim přestalo střelecky dařit. Pražané se přitáhli na patnáct bodů. Po změně stran pokračovalo založené sucho Beksy. Z první půle ho natáhla na šest minut. Kromě zahozených pokusů rozmnožila ztráty. Nemohoucnost v útoku tak musela kompenzovat v obraně. Na méně než třináct bodů protivníka k sobě nepustila. Definitivní úder naplánovala na přelom třetí a čtvrté epochy. Po dvojciferné šňůře se pardubické vedení vyhouplo na šestadvacetibodový rozdíl. V závěru už „vysokoškoláci“ jen lehce korigovali.

Pardubičtí obři se třetí výhrou v řadě znovu o něco blíž přiblížili přímé účasti ve čtvrtfinále.

Hlasy po utkání

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji svému týmu k výhře. Těší mě, že jsem mohl dát prostor i mladým hráčům z lavičky. Zlepšují se od zápasu k zápasu. V první polovině jsme ukázali přesně to, co jsme chtěli, v druhé části jsme však poněkud stagnovali v útoku a snažili se příliš improvizovat. Nenahrávali jsme si a to byl jeden z problémů, ale měli jsme fantastickou obranu, soupeře jsme téměř celou třetí čtvrtinu drželi na šesti bodech. Mrzí nás samozřejmě zranění Tomáše Vyorala, pravděpodobně bude mimo na delší dobu, ale musíme se s tím popasovat. Pokračujeme dál, máme čas na zotavení pro další hráče, protože hrajeme až za týden.”

Matyáš Vrábel (pivot BK KVIS Pardubice): „Pro nás bylo nejpodstatnější, že jsme dokázali navázat na výhru s Ústím. Zápas jsme zvládli naprosto skvěle, takže pro nás je tato výhra hrozně cenná i tím, že postrádáme hráče ze základní pětky. A to se nám tady ještě zranil Tomáš Vyoral. Snad to nebude tak vážné. Celkově k zápasu bych řekl, že od první minuty jsme dokázali hrát s velkou energií, která nám pomohla, abychom byli vždy bodově nad USK, myslím, že ani dokonce nevedl. Z naší strany byl výkon docela konzistentní, i když jsme tam samozřejmě měli nějaký výpadek. Celkově si ale myslím, že jsme byli lepším týmem po celý zápas.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Samozřejmě je škoda, že jsme prohráli. Ale na to, s jakou sestavou jsme dnes nastoupili, dokázali jsme s mladými hráči podat kvalitní výkon a jsem na své hráče hrdý. Dokázali soupeře ubránit na dvanáct bodů ve třetí a patnáct bodů ve čtvrté čtvrtině. Máme dvacet asistencí, což ukazuje, že kluci chtějí hrát týmově. Navíc máme jen devět ztrát, což je také dobré číslo a je to známka konzistence v naší hře. Bohužel jsme minuli množství volných střel, za tři body jsme to měli jen deset procent a jen šestačtyřicet procent zevnitř. Hosté byli lepší po fyzické stránce a úspěšnost střelby měli na úrovni šedesáti procent, takže tam vidím hlavní rozdíl a důvod, proč jsme prohráli. Ale měli jsme nezkušený tým, doufám, že příští týden budu mít k dispozici opět celou soupisku a vrátíme se zpátky k dobrým výkonům. Přesto jsem hrdý na své hráče a na týmový výkon, který jsme podali.”

Matouš Brunner (křídlo USK Praha): „Nastoupili jsme v omezené sestavě. Já jsem byl rád za tu minutáž, kterou jsem dostal. Padlo mi tam pár těžkých střel za tři body. Doufám, že v následujících zápasech budeme vyhrávat a dostaneme se výš v tabulce.”