Byli jsme při tom! Čeští basketbalisty přepisovali historii a Deník ji psal s nimi. Přímo z místa, kde dlouháni proměňovali sny v činy. Slovní hříčkou by se dalo nazvat, že to bylo z Číny… V nejlidnatější zemi planety se konalo mistrovství světa. Poprvé ve svých samostatných dějinách se ho zúčastnila Česká republika.

Výstup slavobránou

Premiéru měl i formát dvaatřiceti účastníků. Česká republika se po losu ocitla v jedné ze skupin smrti. Moc šancí na postup se jí nedávalo a její akcie prudce klesly, když jeden z klíčových reprezentantů Jan Veselý odřekl účast.

Češi tak do země zlatého draka odcestovali v tichosti, bez většího zájmu basketbalových odborníků a zahraničních médií. Jako předpokládaný outsider vstupovali do šampionátu zadním vchodem. To ještě netušili, že opouštět ho budou slavobránou. A Čínu procestují po ose Šanghaj – Šen-čen, Peking.

Co zápas, to milník

Turnaj se konal v osmi čínských městech, lépe řečeno magapolích a na nejlepší čekalo šestnáct soutěžních dní. Lvi, jako jeden z osmi týmů, vydrželi v pavouku od prvního do toho posledního. V každém z osmi zápasů přepisovali české basketbalové dějiny v mužském provedení.

Přepis číslo 1
Hned v prvním utkání mistrovství světa narazili Češi na hvězdný tým Spojených států amerických. Komu se to v životě poštěstí? Dvojnásobný obhájce prvenství zvítězil 88:67. Národní tým s ním ale držel místy krok. Překvapivě.

Přepis číslo 2
V historicky druhém zápase na basketbalovém vrcholu zaznamenali Češi první výhru v historii. Soupeřem jim bylo Japonsko, které porazili 89:76.

Přepis číslo 3
Závěrečný duel v základní skupině se změnil na přímou bitvu o postup do osmifinále. Čechům už se rezervoval hotel v Tung-kuanu, který hostil skupinu odpadlíků. Lvi ale postavili všechny prognózy na hlavu a po výhře 91:75 nad favorizovaným Tureckem senzačně postoupili do elitní společnosti.

Přepis číslo 4
V prvním osmifinále Česká republika vyzvala Brazílii. Tím, že si přinesla do skupiny prohru s USA musela za každou cenu zvítězit. Že by jí zodpovědnost svazovala radost? Ani náhodou. Češi s „kanárky“ zametli 93:71.

Přepis číslo 5
Před druhým osmifinále byly rozdány karty následovně: Češi si mohou dovolit prohru s Řeckem o jedenáct bodů a USA musí zdolat Brazílii. Týmu kolem nejužitečnějšího hráče loňské sezony v NBA podlehl tým trenéra Ginzburga „jenom“ 77:84 a při naplnění druhé podmínky se kvalifikoval do čtvrtfinále.

Přepis číslo 6'
První účast na MS a hned boj o vstupenky mezi nejlepší čtyři. Pětadvacet minut Češi brnkali velesilné Austrálii na nervy, aby padli 70:82.

Přepis číslo 7
Výhrou nad Polskem (94:84) se Česká republika dostala do zápasu o konečnou a nutno říct, že snovou šestou příčku.

Přepis číslo 8
V utkání o páté místo, čekal na Lvy obrovský favorit ze Srbska. V poločase se rodilo další obrovské překvapení. Nakonec se nekonalo (81:90), přesto Češi vyrovnali umístění předchůdce, kterým bylo v roce 1970 Československo.

O čem se mluví

Zemička se změnila ve velmoc

Megaskok… Česká republika předělala basketbalovou mapu. Ač malá zemička uprostřed Evropy se během čtrnácti dnů změnily ve velmoc. Historický úspěch v podobě šestého místa na světovém šampionátu přinesl českým dlouhánům obří posun na světovém žebříčku FIBA. Lvi nově figurují na výtečném desátém místě. A mezi evropskými zeměmi jim patří sedmá pozice. Svěřence trenéra Ronena Ginzburga vyneslo šesté místo na turnaji v Číně hned o čtrnáct míst výše, když přeskočili třeba Brazilce, Němce, Italy, Chorvaty nebo úřadující evropské šampiony Slovince. Světovými jedničkami zůstávají i přes sedmé místo na MS Američané. Druzí jsou noví světoví šampioni ze Španělska, na třetí příčku poskočila Austrálie, přemožitel Čechů ve čtvrtfinále. (zz) Foto: ČBF/Václav Mudra

Jak to vidím já

Zní to jako pohádka

Z Mariánského příkopu, který je nejhlubším bodem na naší planetě, až na její nejvyšší bod, kterým je pro změnu Mount Everest… Takto zeměpisně se dá přirovnat poslední desetiletka v českém mužském basketbalu. Na jejím začátku hrál národní tým v divizi B a výher dobýval někde na Kypru. A na nedávném mistrovství světa v Číně už porážel giganty jako jsou Turecko či Brazílie. No řekněte, nezní to jako pohádka?