Sedmička je šťastné číslo. A pokud na to někdo nevěří, ať se jde zeptat do kabiny pardubických basketbalistů. Ti se posedmé stali součástí projektu Hrajeme spolu za Pardubice. Jedná se o společné dílo BK JIP Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice. Po dvou prohraných večerech se znovu může směle konstatovat: Vyhráli jsme spolu za Pardubice.

V letošním roce se kvůli koronavirové pandemii oblékl projekt do on-line kabátu. Pořadatelé přichystali streamovaný přenos ze Sukovy síně Domu hudby a rovněž ze sportovní haly Dašická. Filharmonici si pozvali jako hosta operní pěvkyni Ester Pavlů. Její koncert měl takové grády, že musela na dálku „nakazit“ dlouhány.

Opěrná zeď obrana

Ne snad, že by smetli Opavu bodovým uragánem, tedy silou jako měla v hlase česká mezzosopranistka. Beksa předvedla příkladnou obranu, která vyvrcholila v posledních vteřinách, kdy prostě nedovolila Slezanům výhodnou střeleckou pozici.

„Dosáhli jsme toho, o čem jsme teď dlouho mluvili v tréninku. Tedy vítězství,“ předeslal pardubický trenér Adam Konvalinka.

„V obraně jsme pokryli věci, na které jsme se připravovali. Obrana dělá zápasy a nám hrozně moc pomohla, měli jsme se o co opřít,“ konstatoval potěšeně kouč.

Fotogalerie: Basketbal Pardubice - Opava

Druhým dechem ale hned dodal i kritická slova.

„V posledních sedmi minutách jsme strašně moc ztratili koncentraci. Hráli jsme v křeči, nebyli si schopni nic vytvořit v útoku. Na druhou stranu jsme slušně bránili, byť jsme paradoxně prohráli na doskoku.“

Nejvíce bodů Slanina

Pardubickým mužem zápasu se stal Prokop Slanina. Dal devatenáct bodů. A byl to on, kdo na začátku druhé čtvrtiny nastartoval obrat.

„Byl to hrozně těžký zápas. Viděli jsme, že Opava je velice kvalitní tým s dobrými střelci za tři body. Chtěli jsme eliminovat hlavně jejich otevřené střely, aby neměli jednoduché pozice. To se nám, myslím, jakž takž dařilo. Samozřejmě tam byla spousta chyb, z nichž hosté dokázali těžit. Jsme ale strašně rádi, že jsme dokázali vyhrát,“ jásal pivot.

A štěstí přálo Pardubicím i v sobotu. Hradec Králové i Ústí nad Labem prohrály, Takže se osamostatnily na šesté příčce, která znamená poslední vstupenku do lepší nadstavby. Stačí „jediné“ porazit Hradec a dobýt Ostravu.