Předseda basketbalové federace Miroslav Jansta mluví o splnění přetěžké mise. Postup na olympijské hry jako jediného českého kolektivního sportu znovu posouvá význam a postavení basketbalu v tuzemsku.

Ginzburgovi věřil

Už samotný postup do finále kvalifikačního turnaje v kanadské Victorii přes domácí hvězdami NBA napěchovaný výběr byl obrovský úspěch.

Zkušený funkcionář ale věděl, že postup na turnaj pod pěti kruhy by tuto basketbalovou generaci udělal nezapomenutelnou. A Řecko už českou vlnu euforie nezastavilo. Naopak. Česká vlna soupeře smetla.

„Ani mně samotnému plně nedochází úspěch, kterého reprezentace v Kanadě dosáhla. Kvalifikovat se v dnešní době na olympijské hry v tak globálním sportu, jakým basketbal je, navíc jako evropský tým, je nesmírně těžké,“ upozorňuje Jansta.

Jako jednoho z hlavních strůjců úspěchů posledních let označuje izraelského trenéra s českým občanstvím Ronena Ginzburga.

„Když trenér Ginzburg přišel před osmi lety s tím, že chce dostat český basketbal na mistrovství světa i olympijské hry, řada lidí si klepala na čelo. Já jsem mu ale věřil. A mou důvěru neztratil ani po výsledkově nepovedeném EuroBasketu 2017,“ připomíná, jak ho tehdy podržel.

Trenér bez hráčů by však na olympijské hry nepostoupil. V národním týmu se v posledních letech sešlo vše potřebné včetně basketbalových hvězd ochotných reprezentovat, vedle nichž rostou další hráči.

„Velký dík patří hráčům, kteří chtějí reprezentovat svou zemi a basketbal v ní. Vím, že není lehké po klubové sezoně najít zbytky sil a odepřít si osobní volno. Jenže tihle kluci už několikrát ukázali, že stojí jeden za druhým a mají obrovské srdce,“ vyzdvihuje charakter českých Lvů.

Kolektivní jednička

Basketbal v České republice je nejúspěšnějším kolektivním sportem poslední desetiletky. Bez debat…

„Jsem rád, že děti mají v našich reprezentantech vzory nejen jak sportovat, ale i jak se chovat a vystupovat na veřejnosti,“ všímá si Jansta.

První muž federace tuší, že by kvalifikace na olympijské hry nemusela být stropem nažhaveného celku.

„Věřím, že národní tým ještě neřekl pro letošní léto poslední slovo. V Tokiu opět zabojuje a překvapí možná i sám sebe,“ přemítá.

Přineslo by to rovněž ovoce i směrem k domácímu EuroBasketu, který se uskuteční za rok.

„Čeští fanoušci budou moct vidět výjimečnou generaci basketbalistů na vlastní oči, aniž by museli nějak cestovat,“ připomíná s předstihem akci, která čeká Ginzburgovu partu.