Je to pohled do jisté míry zjednodušený, ale v okamžiku, kdy jeden tým nasází dvanáct trojek a druhý se zmůže toliko na dvě, je to rozdíl třicet bodů a nad tím prostě nelze mávnout rukou.

A navíc, přesné trojkové pokusy definitivně převážily pomyslné misky vah na stranu domácích v poslední pětiminutovce, kdy se lámal basketbalový chleba.

„Chtěl bych poděkovat hráčům a celému realizačnímu týmu, že jsme po fiasku v Opavě ukázali naši pravou tvář, nesložili zbraně a nebyli zbytečně negativní. Kluci od čtvrtka věřili, že vyhrajeme, a to přesto, v jaké jsme byli sestavě,“ uvedl trenér vítězů Lukáš Pivoda.

Dlouho poměrně vyrovnaný souboj se Tuři nejprve pokusili zlomit na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy odskočili na deset bodů (71:61), ale tento jejich nápor byl ještě soupeřem odražen a zneutralizován. Za stavu 71:71 byly karty zase naprosto otevřené.

A tady právě přišli ke slovu svitavští trojkaři. Ve zlomových pasážích zavěsili z perimetru postupně Slezák, Marko a Svoboda, což byly tři šípy zabodnuté do pardubických srdcí. Koncovku si domácí basketbalisté s přehledem pohlídali a mohli se radovat.

Výhra je to tím cennější, že vzhledem k vynuceným absencím měli výrazně zúženou rotaci, ale tentokrát našli hráče, kteří se nebáli vzít na sebe zodpovědnost. Zvláštní zmínku si zasluhuje Domagoj Proleta, který neslezl z palubovky ani na jedinou vteřinu!

Bekse nebyla nic platná ani výrazná převaha na doskoku, chybějící body z dálky ji stály lepší výsledek.

„V celém zápase nám pomohla zóna. V prvním poločase byla naše obrana velice solidní, ve druhém vzhledem k vysokým minutám, které měli hráči v nohách, jsme v rotacích a na doskoku nebyli včas tam, kde jsme měli být. Ale hráči ukázali obrovské srdce, utkání jsme doslova vybojovali. Padly nám střely, ale hlavním aspektem vítězství byla bojovnost. Pokud to takhle bude v každém zápase, tak nemám vůbec obavy o naše výsledky,“ uvedl svitavský kormidelník.

Jeho pardubický protějšek Kenneth Scalabroni věděl, že jeho tým naději na vítězství ve Svitavách měl. „Nejdůležitějším faktorem byla střelba, kdy domácí z dálky trefili dvanáct pokusů a my pouze dva. Doskok i ztráty byly v pohodě, ale bojovali jsme se svitavskou zónou. Zahráli jsme proti ní pár dobrých útoků, ale někdy to bylo zbrklé. Na začátku byly šance padesát na padesát, ale Svitavy trefily těžké střely, které jsme my neproměnili, a to je důvod, proč jsme prohráli,“ myslí si Scalabroni.

„Jednoznačně důležité vítězství,“ liboval si kapitán Turů Roman Marko. „Po Opavě jsme byli po zápase zvadlí a hodně negativní, ale proti Pardubicím jsme předvedli mnohem lepší výkon. Přišlo mi, že jsme měli více energie a chuti. Hodně jsme si pomohli zónou, do které se Pardubice trochu trápily. My jsme něco doskočili, dali nějaké koše z rychlého protiútoku, což se nám v minulých utkáních nedařilo, a ke konci nám padly i klíčové střely,“ byl spokojen autor patnácti bodů.

„Nepadlo nám nic z dálky. Na doskoku jsme sice vyhráli o třináct, ale to se odvíjelo od toho, že jsme nic netrefovali. Musíme více zapracovat na naší obraně, kde místy trochu plaveme. Když nekomunikujeme, tak nikdo neví, co dělá,“ konstatoval pardubický Petr Heřman.

3. KOLO:

Dekstone Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice 88:79 (21:19, 39:36, 66:58)

Body: Slezák 21, Proleta 18, Marko 15, Svoboda 14, Welsch 12, Dragoun 4, Hlobil 2, Goga 2 – Švrdlík 14, Vyoral 13, Dunans 12, Slanina 10, Merešš 9, Potoček 8, Škranc 6, M. Svojanovský 5, Heřman 2. Rozhodčí: Hruša, Kec, Jeřáb. Fauly: 23:21. Pět chyb: 38. Slezák – 38. Dunans. Trestné hody: 17/12 – 18/11. Trojky: 12:2. Doskoky: 36:49. Diváci: 410. Nejlepší hráč utkání: Marko (Svitavy).

Další výsledky:

Olomoucko – Nymburk 95:98, USK Praha – Hradec Králové 84:68, Ústí nad Labem – Ostrava (neděle, 18:00).

Odložená utkání: Kolín – Opava, Děčín – Brno.