Sobota. Den volna. To ovšem neplatí pro české basketbalové reprezentanty. Na šestý den v týdnu totiž měli naplánované dva tréninky. Oba se uskutečnily v hale Salle sportive métropolitaine de Rezé. V hale, která bude dějištěm nedělního duelu s domácí Francii. Utkání začíná v 17 hodin. A má zajímavý náboj. Hraje se o první příčku. Pokud Lvi zvítězí o patnáct bodů, skupinu K vyhrají. Když "jen" vyhrají obsadí druhé místo. V případě prohry a úspěchu Ruska s Finskem skončí Česká republika na třetí pozici. Pro doplnění: na MS do Číny postupují tři z každé ze čtyř evropských skupin.

 „Musím říct, že je to nádherná hala. To se mi na basketbalových zemích líbí. Jsou zde vystavěné takové arény, lidi chodí na basket. Na poslední zápas Francouzů v kvalifikaci tady asi bude plno. To celkově zítřejšímu basketu taky pomůže,“ kvituje Lukáš Palyza, nejlepší střelec dosavadního průběhu Kooperativa NBL.

 

Trenér české basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg se rozhodl, že pro kvalifikační derniéru ve Francii neudělá žádnou změnu v porovnání s utkáním s Bosnou a Hercegovinou. To Češi ve čtvrtek v Pardubicích vyhráli rozdílem pěti bodů a také na palubovce favorizované Francie by se rádi s úspěšnou kvalifikací rozloučili vítězně.

Jednou změnou ale kádr české reprezentace přeci jen prošel. Oproti utkání v Pardubicích nebudou na lavičce tři hráči v civilu, ale pouze dva. Do Nantes totiž neodletěl zraněný Jakub Šiřina, u kterého nebyla naděje, že by se do zítřejšího utkání dal natolik do pořádku, aby do něj mohl zasáhnout. Petr Šafarčík i Ondřej Kohout ve Francii jsou, ale stejně jako v minulém zápase pro ně místo na soupisce nezbylo.

Nejzkušenějším hráčem českého kádru zůstává Blake Schilb, který v několika zápasech kvalifikace ukázal, jak je pro tým důležitý. Domácí střetnutí s Francií promeškal kvůli zranění, ale v Nantes se na palubovce zcela jistě objeví. Právě ve Francii prožil jedny z nejlepších let své bohaté basketbalové kariéry a letos se do francouzské ligy vrátil, aby mohl oblékat dres Chalons Reims.

„Pro mě je vždycky poctou hrát za český národní tým. A nezáleží, jestli je to zrovna proti Francii. Jistě, strávil jsem tu několik let a je to tím trochu jiné, jakmile ale obléknu reprezentační dres České republiky, je to ta největší čest,“ nebude zítřejší zápas pětatřicetiletý matador prožívat jinak než řadu ostatních utkání v českém dresu.

I když Schilbova rodina s ním žije ve Francii, českou fanouškovskou menšinu zítra neposílí. „Bohužel tu nebudou, protože cesta sem trvá pět hodin, a moje žena navíc už i s dětmi odjela do Paříže na návštěvu přátel, které jsme si tam našli při mém pařížském angažmá. Shodou okolností jde taky o jednu Češku,“ poodkrývá.

I tak by ale v hledišti české barvy měly mít zastoupení a neměla by mezi nimi chybět ani bývalá reprezentantka Michaela Stejskalová, která hájí barvy místního klubu ve francouzské lize.

Nominace na zápas ve Francii

Jméno                               Post                      Výška    Ročník  Klub
Patrik Auda                       pivot                   206         1989 Pistoia Basket 2000 (ITA)
Jaromír Bohačík               křídlo                    197         1992 ČEZ Basketball Nymburk
Vojtěch Hruban               křídlo                    202         1989 ČEZ Basketball Nymburk
Vít Krejčí                         rozehrávač            197         2000 Olivar/Zaragoza (ESP)
Martin Kříž                       pivot                    200         1993 ČEZ Basketball Nymburk
Lukáš Palyza                    křídlo                    202         1989 BK Olomoucko
Martin Peterka                 pivot                     205         1995 ČEZ Basketball Nymburk
Viktor Půlpán                   rozehrávač            195         1996 BK JIP Pardubice
Pavel Pumprla                  křídlo                    198         1986 ČEZ Basketball Nymburk
Šimon Puršl                      pivot                     204         1997 DEKSTONE Tuři Svitavy
Blake Schilb                       křídlo                    201         1983 Champagne Chalons-Reims Basket (FRA)
Tomáš Vyoral                    rozehrávač            190         1992 ČEZ Basketball Nymburk

Poslední tréninkovou jednotku před utkáním absolvobují Lvi v neděli dopoledne.