„Rusové trochu cítí potupu. Když se dívají v tabulce a vidí, že Češi jsou nad nimi a už slavili postup. Se svojí mentalitou cítí ohromnou zodpovědnost. Vědí, že nesmí na šampionátu chybět,“ podotkl český křídelník Lukáš Palyza.

Sborná musí oželet účasti zraněného Alexeje Šveda. Na druhou stranu bez své největší hvězdy se může více semknout.

„Pro Rusko je účast na mistrovství světa velice prestižní. Po prohře u nás kolovaly řeči, že pro odvetu uvolní ruské kluby hrající Euroligu všechny své nejlepší hráče pro reprezentaci. Šved je bez diskuze jejich jednička. Nicméně mají ve svém středu borce, kteří hrají iks let Euroligu a na té nejvyšší evropské úrovni se pohybují strašně dlouho. Ať už to jsou Chlostov či Kurbanov. A také vysocí pivoti, kteří nejsou až tak známí, ale hrají v dobrých klubech. Ruský mančaft nedosahuje věhlasu z minulosti, ale má stále vysokou kvalitu. Je to takový bezejmenný zabiják,“ zanalyzoval soupeře hráč Olomoucka.

Satoranský, Veselý, Balvín, Shilb, Auda, Hruban. Ne, to není nominace k utkání. To jsou jisté ztráty kvůli klubovým povinnostem či zraněním. A to ještě včera dopoledne netrénovali nachlazení Bohačík se Šiřinou. Největším oslabením je ztráta Vojtěcha Hrubana. V kvalifikaci táhne tým střelecky. Nahradit by ho měl právě Palyza.

„V reprezentaci jsem šest let. Role jsou rozdané. I kdyby chtěl hráč být na palubovce delší dobu, tak musí respektovat rozhodnutí trenéra. Tým byl úspěšný, tak nebyl důvod nic měnit. Přestože nemám v nároďáku extra dlouhou minutáž, už jsem několikrát ukázal, že tam patřím. Ano, očekávám při Vojtově zranění více minut a jsem připraven ho zastoupit. Neberu to ale, že musím předvést skvostný individuální výkon.

Společné foto basketbalistů ČR s dětmi Ljubni