Rychlost světla přesně 299 792 458 metrů za sekundu… S nadsázkou řečeno takovou rychlostí vypadli pardubičtí basketbalisté z letošního play off. Po dvou prohrách na Hané nezvládli ani jeden domácí zápas.

První tří útoky Beksy skončily v síťce. Jenže z vedení 6:0 se neradovala dlouho. Vzápětí bylo vyrovnáno a ještě v prvním kvartálu soupeř otočil kormidlo zápasu na svojí stranu. Ve druhé čtvrtině Východočeši utlumili brutální ofenzivu Olomoucka, ovšem směrem dopředu stále zaostávali.

To se změnilo krátce po přestávce. Pardubičtí po dlouhé době alespoň dorovnali, ovšem do plusu se už nedostali. První komplikací se pro ně stal fakt, že za necelé tři minuty třetí periody nasbírali pět faulů (při nule „nečistých“ zákroků Hanáků až do sedmé minuty). A tak při každé další akci protivníka se ocitli v obavě z trestných hodů. Nejednotný metr rozhodčích pokračoval, což už nevydržel Kamil Švrdlík a po kontroverzním verdiktu navíc inkasovat technickou chybu. Ta ho usadila na lavičku a hra domácích se po odchodu jediného bijce zhroutila jako domeček karet. Hosté se utrhli do dvacetibodového brejku a výhru i postup si v pohodě uhlídali.

ČTVRTFINÁLE PLAY OFF
4. zápas: BK JIP Pardubice – BK Olomoucko 91:100 (25:29, 43:48, 63:80). Body: Jackson 24, Půlpán 17, Švrdlík 12, Potoček 8, Mc Gaughey 7, Singletary 6, Nečas 4, Brožek 3, Škranc 2 – Douglas 27, Mikulič a Pelko po 18, Palyza 16, Dunans 9, P. Bohačík 7, Sehnal 3, Norwa 2. Rozhodčí: Baloun, Hošek, Kurz. Fauly: 28:23. Pět chyb: 26. Švrdlík, 36. Pavlovič (P). Trestné hody: 24/16 – 34/28. Trojky: 9:6. Doskoky: 44:43. Diváci: 873. Stav série: 0:4, postupuje Olomoucko.

Ohlasy po zápase

Levell Sanders (trenér domácích):
"Gratuluji Olomoucku k vítězství a k postupu. Myslím, že do zápasu jsme vstoupili dobře, stejně jako včera. Na začátku jsme dělali, co jsme měli, včetně eliminace útočných doskoků hráčů Olomoucka. Bohužel, ve druhém poločase jsme se přestali soustředit, a i když jsem u nás viděl energii a bojovnost, nestačilo to. Nedařilo se nám střelecky, zatímco Olomoucko mělo několik dvouciferných střelců."


Radek Nečas (hráč domácích):
"Jak hodnotit zápas, když jsme vypadli z play-off. Negace, negace, negace… Obdrželi jsme na domácí palubovce 100 bodů a s tímhle play-off zápasy vyhrávat nemůžeme. To, co jsme předváděli v dnešním zápase, jsme předváděli v celém play-off: nedokázali jsme vzdorovat útočným akcím Olomoucka. Oni dávali jeden koš za druhým. Když už se nám podařilo pokrýt jejich nejlepší dva střelce, zvedl se Dunans, Péťa Bohačík odehrál jednu z nejlepších sérií, co jsem v basketu. Olomoucko postoupilo jednoznačně zaslouženě."


Predrag Benáček (trenér hostů):
"Zápas byl přesně takový, jaký jsem čekal. Pardubice chtěly hodně vyhrát - hraje se na 4 vítězství a bylo to 3 - 0. Myslím, že jsme hráli týmově, dneska i včera jsme hráli týmověji než Pardubice, a to byl důvod, proč jsme zvítězili. Musím říct, že jsem nečekal, že série skončí 4 - 0 pro nás, myslel jsem, že to bude dlouhá série, ale opravdu jsme hráli dobře. Přál bych si, aby nám to vydrželo i dál."


Petr Bohačík (hráč hostů):
"Byl to těžký zápas. Tak nějak klasicky nám nevyšel úvod, Pardubice měly až na první zápas lepší začátky, větší hlad, dostaly se do vedení. Připravovali jsme se na to, věděli jsme, co nám dělá problémy, ale v každém zápase se tím chytly. Začátky nám moc nevycházely, dostali jsme laciné koše, naštěstí jsme nepropadali panice a vždycky jsme to včas dotáhli. Hodně nás trápil Jackson, trefoval až neuvěřitelné střely a udržoval nás pořád v obavách, ale měli jsme to docela kontrolované. Ačkoliv jsme Pardubicím nedovolili ani jednu výhru, byla to hodně těžká série. Na hřišti jsme si nic nedarovali, poměr 4 - 0 neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti, ale samozřejmě jsme rádi, že jsme sérii ukončili takhle brzo."