K radosti pardubických fanoušků ten výkon zaznamenal Josef Potoček. Sám se prakticky prostřílel do individuálního finále a svoji Beksu vytáhl z poslední příčky až na třetí. Se slušnými vyhlídkami zůstat mezi nejlepším kvartetem.

ROBOT NA ČÁŘE ŠESTEK

Křídelník, který dává trojky snad i ze spání, v pátém kole ujel všem soupeřům o pověstný parník. Ve třech jich tradičních disciplínách nashromáždil sedmdesát bodů. Druhý v pořadí pak o osmnáct méně.

„Cítím se hodně hodně dobře. Jsem strašně rád, že jsem celé kolo vyhrál,“ předesílá Josef Potoček.

Jako první jdou na řadu v této soutěži šestky. Ne však klasické, nýbrž střelba trestných hodů po přihrávce. Za půl minuty stihl neskutečných devatenáct pokusů. Patnáct jich prohnal košem. Každý přesný trestný hod je ohodnocen jedním bodem. Právě o jediný bod se ujal vedení. Ještě jednou věcí zaujal. Stál na čáře, měl napřažené ruce a jen odhazoval. Kdo by „Pepína“ nepoznal, myslel by si, že tam místo něho pracuje robot…

„Strategii jsem s nikým ze spoluhráčů neprobíral. Šestky jsem zkusil stylem, jak je běžně nestřílím. Střílel jsem hodně nahoře, také jsem tam chtěl od Prokyho Slaniny dostávat míče. Vůbec jsem nedělal nic s nohama, byl jsem úplně u čáry. Normálně stojím asi půl metru za šestkovou čárou a míč střílím od výšky hlavy. Abych ale tady odstřílel co nejvíc, protože střílíte ve velké rychlosti, a ještě se při tom musíte soustředit na přihrávajícího, zvolil jsem tuhle úpravu. Protože míč musí hned letět na koš,“ vysvětluje Potoček svoji taktiku.

Svůj styl změnil ještě kvůli jednomu důvodu. Při tréninku dával jen deset košů, navíc při menším počtu střel.

„Tak jsem šel až k čáře. Při nácviku jsem dal nejvíc třináct. A v soutěži jsem to ještě o dvě vylepšil. Je skvělé, že to takhle vyšlo,“ pochvaluje si.

HNED DVA LONG SHOTY

Disciplína číslo 2. Potočkova parketa na parketách haly Dukla. Rozhodl se téměř pro levý úhel 45 stupňů. Také z delší vzdálenosti trefil patnáct střel, když nashromáždil sedmadvacet možností.

„Při nácviku jsem vždycky měl sedmnáct, osmnáct tref. A protože jsem některé pokusy zbytečně přestřeloval, doufal jsem ve dvacet. Když jsem viděl, jak mi to různě lítalo, byl jsem rozladěný. Jen patnáct jsem nechtěl,“ přibližuje střelec od pánaboha.

A věděl proč. Už po této činnosti byl prakticky vítězem kola, když měl k dobru jedenáct bodů. Jenže. Na finále to ještě nebylo.

„Když jsem si to po střelbě trojek sečetl, věděl jsem, že mi šedesát bodů nestačí,“ podotýká Potoček.

Počty před závěrečnou dovedností byly neúprosné. Musel dát jednu a ocitl by se v nejistotě. Nebo si pojistit finále více zásahy.

„Před soutěží jsem si long shot zkoušel a dal jsem čtyři za sebou. Využil jsem situace, že jsme začínali. A v době, kdy ostatní sázeli trojky, už jsem trénoval půlku a dal jsem snad sedm z osmi. Proky se smál a prý pokud aspoň tu jednu nedám, tak že se zblázním. A já jsem házel pořád dál, a když na mě mávli, že už je to naostro, hned první jsem trefil a všechno to ze mě spadlo,“ směje se Potoček, který přidal šlehačku na dort v podobě trefení posledního pokusu.

UDRŽÍ SLANINA FINÁLE?

Suma sumárum nastřádal sedmdesát bodů. O finále osmičku přijde, pokud ho v závěrečném kole základní části přehodí pět borců. A to je prakticky nereálné.

„Je to pro mě hodně lákavá představa dostat se mezi osmičku nejlepších.“

Přitom se před vypuknutím pátého dílu ocenil „“jen“ na šedesát bodů.

„Vždy je lepší držet se při zemi, co když se nahází ještě méně, než člověk tipuje. Ale pod šedesát bych nešel. Dolní hranice mi připadala optimální,“ poodhaluje taktiku při sázení na sama sebe. Vítěz tipovací soutěže obdrží finanční dar, kterým přispívá na charitu.

To se Potočkovi nepovedlo, ale co se mu povedlo? Vytáhnout své Pardubice ze dna až na dostřel druhé příčce! Čtyřčlenné finále najednou není utopií. Vždyť na pátého mají náskok šestnácti bodů.

Základní část projektu končí dnes šestým kolem. Za Beksu jde do hry Prokop Slanina, který se promění z nahrávače ze střelce.

„Proky to bude asi házet sekerama, ale určitě nám pomůže a překvapí. On teď doma celou dobu štípal dříví, tak si z něj děláme srandu,“ chechtá se Potoček.

Rozuzlení pro finále lze sledovat od 17.30 na webu tvcom nebo facebookovém profilu Český basketbal.

Aktuální pořadí

5. kolo: 1.Potoček (Pardubice) 70 b., 2. Štěpánek (Opava) 52 b., 3. Fait (Ústí nad Labem) 47 b., 4. Pomikálek (Děčín) 44 b., 5. Kosík (Kolín) 42 b., 6. Snopek (Ostrava) 29 b., 7. Fuxa (USK Praha) 16 bodů.

Týmy: 1. BK Armex Děčín 283 b., 2. BK Opava 279 b., 3. BK JIP Pardubice 274 b., 4. Sluneta Ústí nad Labem 269 b., 5. Geosan Kolín 258 b., 6. BK NH Ostrava 250 b., 7. USK Praha 236 bodů. Hradec Králové se po dvou kolech odhlásil. Do finále postoupí čtyři nejlepší týmy.

Jednotlivci celkem: 1. Jurečka (Opava) 79 b., 2. Kroutil (Děčín) 76 b., 3. Nábělek (Ostrava) 71 b., 4. Potoček (Pardubice) 70 b., 5. Šiška (Děčín) 66 b., 6. Svoboda (Ostrava) 64 b., 7. Škranc (Pardubice) 64 b., 8. Bažant (Ústí nad Labem) 64 b., 9. Vyroubal (USK Praha) 64 b, 10. Havlík (Ostrava) 62 b., 11. Novák (Kolín) 60. 12. P. Houška (Ústí nad Labem) 60 b., 13. Šotnar (Ústí nad Labem), 59 b., 14. Vyoral (Pardubice) 56 b., 15. Bukovjan (Opava) 55 bodů. Do finále (9. května) postoupí osmička nejlepších po šesti kolech.