Navíc směrem k tuřímu koši podnikl několik úspěšných nájezdů. Jiná volba při určování nejlepšího hráče derby neexistovala.

Po utkání na vás pěli oba trenéři ódy chvály. Jak se podobná slova poslouchají?
Poslouchá se to hezky, ale nemyslím si, že by to byla jen moje zásluha. V basketbale nikdy neuhraje zápas jeden hráč. Naopak podali jsme vysoce kolektivní výkon, o čemž svědčí fakt, že sedm kluků zaznamenalo dvojciferný počet bodů. V první půli jsme měli sedmnáct asistencí a soupeř dal jen dva body z rychlých protiútoků. Svitavské jsme nenechali praktikovat jejich hru. Podařilo se nám eliminovat Romana Marka, kterého jsme nenechali tvořit pro ostatní, takže neměli tolik volných střel.

Přesto vy jste byl tím, který Markovi otrávil hru, navíc před zraky celého národa.
Rozhodně jsem potěšen, že si mého výkonu všimli nejenom diváci, ale hlavně pan Růžička s Ellem Sandersem. A ještě bylo utkání v televizi, a za to jsem také rád.

David Škranc před zápasem prohlásil, že musíte splnit dva úkoly. Pohlídat si začátek střetnutí a rovněž vstup do druhého poločasu. První plán vyšel parádně. Kladli jste důraz na koncentraci?
Do utkání jsme vstoupili výborně. Především nám to bezvadně klapalo v obraně, od které se všechno odvíjí. Soupeři jsme nenechali jediný snadný koš, naopak my jsme spoustu jednoduchých dali. Dostali jsme se do pohody a nemuseli jsme to nějak lámat na sílu. To nám vydrželo po celé utkání.

Nicméně začátek třetí části vám hrubě nevyšel. Proč?
Já si myslím, že i do druhého poločasu jsme vstoupili soustředěně. Jenže nám odešla střelba z dálky a začali jsme vyrábět hloupé ztráty. Navíc ani já jsem týmu nepomohl. V době rodící se desetibodové šňůry Svitav jsem nedal ani jeden trestný hod. V této fázi jsme se zápasem protrápili. Hosté se dostali do laufu. Včas jsme se stihli zmobilizovat a naštěstí se přes nás nepřehnali ve skóre. Poctivou prací jsme si znovu vypracovali vyšší vedení.

Jenže zase jste málem o něj přišli. Ve čtvrtém kvartálu jste si patnáctibodový polštář nechali zmáčknout na čtyři body…
Trošku jsme usnuli na vavřínech. Ale znovu jsme je nenechali, aby nás sfoukli. Pomohl nám time out, který nás uklidnil. Po něm jsme zase začali hrát tu naší hru.

Jako vaše účinná zbraň se ukázaly nájezdy pod koš. Měl být toto recept na Svitavy?
Nebylo to nějak plánované, ale postupem této sezony se více a více osmělujeme. Nenajíždějí jenom pivoti, ale snažíme se o to všichni. Také já jsem si konečně začal věřit v těch nájezdech. V tomto utkání nám tato taktika pomohla. Pro soupeře je to strašně těžko čitatelné, když střelci vnikají pod koš.

Slezák se Svobodou dali sami dohromady 52 bodů. Za to vás sedm překročilo dvojcifernou hranici, aniž by se přehoupli přes patnáct.
Je to super, protože soupeř nevěděl koho dřív bránit. To si myslím, byl klíč k našemu vítězství. Každý z nás zabral, když to tým potřeboval.

Jste jako hráč rád, že Svitavy udělaly za poslední dva roky obrovský pokrok a ta derby mají náboj a začínají být dramatičtější?
Pro diváky je derby se Svitavami rok od roku atraktivnější. Když to bývalo celý zápas o dvacet a v závěru se to jen dohrávalo, byla to pro ně trochu nuda. Za to teď se naplno hrálo celých čtyřicet minut a lidem se to muselo líbit. I nás to utkání hrozně bavilo. Jsme rádi, že jsme to zvládli a dostali Svitavy pod sebe v tabulce.

Jak byste vůbec charakterizoval současné Svitavy?
Mají výborný tým. Pokud se s nimi potkáme v play off, tak to budou opravdu náročné zápasy. Už jen proto, že je to také hodně variabilní tým s více střelci. Věděli jsme to, a tak jsme se zaměřili na Romana Marka, který dělá své spoluhráče lepšími.

Podle jeho trenéra jste jim nejlepšího hráče odřízl právě vy. Nehrozí vám teď přezdívka Odřezávač?
(usměje se) Děkuji panu Růžičkovi za kompliment, ale na Romanovi jsme se střídali s Richiem Williamsem. Je pravda, že jsme mu asi otrávili život. Zásluhu na tom měla naše týmová obrana.