Horolezec… Nebo také z vrcholu na vrchol. Na začátku loňské sezony zásadním podílem pomohl národní týmu k historickému postupu na mistrovství světa. V jejím průběhu chytil za pačesy šanci ve Washingtonu. Jeho výkonu mu vynesly lukrativní kontrakt v Chicagu. Navíc se rovněž mohl těšit z narození dcery. TOMÁŠ SATORANSKÝ zažil pohádkové období.

A za něj byl oceněn korunou pro basketbalistu roku.

Je stejně těžké jako na kolbištích obhájit prvenství v anketách?
Abych řekl pravdu, tak já tuhle anketu neřeším do dne, kdy se mám na ni dostavit. Většinou se rozhoduje mezi mnou a Honzou Veselým. Spíše to beru jako společenskou akci a oslavu českého basketbalu za to dané období. A myslím, si že letos jsme měli co slavit!

Napadlo vás, že byste po takové sezoně nemusel vyhrát?
Napadlo, já jsem si myslel, že nevyhraju. Přece jenom Honza Veselý získal ocenění MVP Euroligy. Pak je dost zvláštní, že skončíte zrovna v Česku na druhém místě (úsměv). Já si myslím, že si to Honza za tu sezonu zasloužil víc. Pochopitelně mě mrzí, že teď nemůže být, že s námi nemůže trénovat a připravovat se na mistrovství světa. Sezonu měl úžasnou, nikdy se v historii nestalo, aby se Čech stal MVP Euroligy. A já jsem Euroligu dva roky hrál a vím, jak je to náročná soutěž.

Který postup je pro vás cennější, na mistrovství světa nebo ten kariérní v NBA?
Já to nerad hodnotím. Když jsem s nároďákem, tak přepnu. To je čirá radost z basketbalu, když můžete reprezentovat svoji zemi. Úspěchy se cení o to víc. Klubovou scénu s tou reprezentační nechci srovnávat. Vlastně jsem ji nikdy nesrovnával.

Fanoušci ocenili váš vlastenecký přístup před klíčovými bitvami s Ruskem a v Bosně. Znamená to, že české srdce u vás přebije nějakou tu zraněnou končetinu?
Důležité je, aby člověk zůstal zdravý. Když má nějaké potíže, abyste si nezavinil nějaké horší zranění. Kdyby taková situace nastala, to bych samozřejmě řešil. Naštěstí… Je tady dřevo? (zaklepe na dřevěné parkety) Naštěstí se mi zranění zatím vyhýbají, takže jsem byl v létě národnímu týmu skoro vždycky k dispozici. Musím se přiznat, že vloni jsme do toho měl větší chuť. Na základě toho, když jsem viděl, jak kluci hráli tři kvalifikační okna před těmi zápasy s Ruskem a Bosnou. Takže jsem měl extra motivaci a zaplaťpánbůh jsme to takhle společně zvládli.

Jak vzpomínáte na podzimní vrcholy kvalifikace o MS, proti Rusku ve nabité aréně v Pardubicích a pak na horké půdě v Bosně?
Jednoznačně to byl hlavně historický zápas pro Českou republiku. Hrát proti Rusku před takovouto kulisou. V Pardubicích vlastně bylo nejvíc lidí, co na reprezentační basket v Česku přišlo… Ta atmosféra nás fakt hnala dopředu. Pozoroval jsem také posun hráčů z mistrovství Evropy 2017. A dokonali jsme to v Bosně. Já jsem samozřejmě nadšený, že jsem byl u přímého postupu na mistrovství světa.

Prožíváte teď nejlepší období své kariéry?
To bych rád řešil, až skončím s kariérou a podívám se na to zpětně. Já doufám, že bude ještě lepší období. Nicméně co se týče úspěchů s nároďákem, už od roku 2013 prožíváme vzestup. Pravidelně se účastníme mistrovství Evropy. V roce 2015 jsme sedmým místem zaznamenali velmi dobrý výsledek. Dostali jsme se na olympijskou kvalifikaci a teď na mistrovství světa. Doufám, že to takhle bude pokračovat a českému basketu budeme společnými silami pomáhat.

Tak jinak. Dokázal jste si někdy představit, že budete ve stejnou dobu na vrcholu individuálním i týmovém?
Samozřejmě, že jsem o tom snil. Pomohla k tomu skutečnost, že máme opravdu silnou generaci. Když jsme začali hrát s Honzou Veselým na mistrovství Evropy osmnáctek, věřil jsem, že jednou bude mít Česká republika výsledky na mezinárodní scéně i v dospělé kategorii. Pak se to muselo sejít, což se nám povedlo. Upřímně ale říkám, že jsem nečekal, že budeme hrát v chlapech mistrovství světa. To jsem si fakt nedokázal představit.

Kromě sportovních úspěchů se vám zadařilo na rodinné palubovce. Narodila se vám dcerka Sofia Gia. Nemusíte se někdy štípnout, jestli se vám takový život nezdá?
(smích) To mě po ránu štípne ona. Abych se probudil. Prožívám teď skvělé období. Je to někdy náročné. Kolem přestupu byl humbuk, spousta mediálního zájmu. Takže řeším, abych od toho jednak dokázal ochránit rodinu a jednak, abych měl na ně čas. S tím někdy trochu bojuju. Těším se až budu v Chicagu ve větším klidu a budu se moct stoprocentně věnovat Sofince i manželce. Je to někdy strašně rychlý život, ale užívám si každý den.

Je to ve vašem případě tak, že manželka vrcholového sportovce musí zastat všechny domácí práce nebo jí pomáháte?
Snažím se jí pomáhat. Ona ale hodně toho obětuje pro rodinu sama od sebe. Pro mě je to boj najít nějaký čas, abych jí mohl co nejvíc pomoct. Dost často na to bývá sama. Je to pro ní náročné.

Jste vůbec někdy delší dobu jenom spolu?
Už se nám to několikrát podařilo. Třeba jsme navštívili Karlovy Vary a Sofinku hlídali rodiče. Je důležité, abychom měli také čas jenom sami pro sebe. Na druhé straně na manželce je vidět, že s těžkým srdcem dcerku opouští, byť na pár hodin.

O čem se mluví

Českou jedničkou je opět "Saty"

Vládnutí pokračuje. Basketbalisté vyhlásili své nejlepší hráče za poslední sezonu. Ostře sledovanou byla mužská kategorie. Nejenom kvůli historickému postupu na mistrovství světa. Tomáš Satoranský se definitivně zařadil mezi hráče nejlepší ligy světa NBA. Jan Veselý získal jako vůbec první Čech v historii titul MVP Euroligy. A tak není divu, že se mezi nejlepšími českými basketbalisty byl vůbec nejmenší rozdíl. V anketě, ve které hlasovali sportovní novináři, trenéři, basketbaloví odborníci a zástupci basketbalových klubů, se na prvních dvou místech objevovali téměř výhradně oni dva. A ještě ke všemu si první a druhé místo pravidelně střídali. Nakonec přeci jen o čtyři body více získal obhájce prvenství „Saty“. Popáté v historii ankety. (zz) Foto: Deník/Martin Divíšek

Jak to vidím já

Je větší sympaťák

Být či nebýt? Toto Hamletovo dilema se dalo před vyhlášením nejlepšího basketbalistou roku upravit do verze: „Saty“ nebo „Veselka“? Nakonec zvítězil o pouhé čtyři body nový rozehrávač Chicago Bulls. Co se týče basketbalových dovedností, jsou na tom podobně, když každý z nich ovládá na na svém postu určitá specifika. Proto si dovolím tvrdit, že misky na stranu Tomáše Satoranského převážil fakt, že je větší sympaťák… ⋌Zdeněk Zamastil, redaktor