Jeho podřízení neplní zadané cíle. Na druhou stranu v profesionálním sportu to není tak jednoduché jako v civilním zaměstnání. Nějakou tu novou vrásku mu vyhladila víkendová výhra v Opavě.

Chtě nechtě pardubický basketbal vyklízí pozice. Jste ještě v klidu, či už začínáte bít na poplach, a jak to bití vypadá v praxi?
Samozřejmě, že už interně utahujeme šrouby. Děláme meetingy s hráči i realizačním týmem. Po návratu ze zápasu s Ostravou se trénovalo v neděli od sedmi ráno. Víme, kde máme rezervy a na jejich odstranění se snažíme pracovat na 110 % procent. Hlavní motto celého sportovního úseku je důslednost.

Dva cíle ze tří už jste nesplnili. Zatímco postup do ligy mistrů se ukázal jako utopie, tak kvalifikovat se do pohárového Final Four bylo povinností, nemyslíte?
Nepostup do Final Four mrzí i z toho pohled, kolik energie jsme do zápasu vložili po pětatřicet minut. Ale nesmíme věšet hlavy dolů, máme dalších patnáct zápasů do play off. To je vrchol na který musíme napnout všechny síly.

Situace se vyvinula tak, že váš soupeř z Olomoucka nastoupil bez dvou hlavních rozehrávačů.
Ano, zápas jsme měli velmi dobře rozehraný a soupeře jsme zaskočili v úvodu naší agresivitou. Bohužel jsme nevydrželi týmový tlak po celých čtyřicet minut. Nestalo se to poprvé.

A začíná se vzdalovat i třetí cíl v podobě ligového finále. Skončit hůř než třetí po nadstavbové části se v České republice rovná basketbalové sebevraždě, co říkáte?
Na to vůbec nemůžeme myslet, co by nám kde potencionálně ujelo. Jsme v situaci, kdy musíme napravit a zkorigovat primárně náš týmový herní projev. Když se nám to podaří tak věřím, že v kombinaci s hráčskou kvalitou ještě promluvíme do finální fáze sezony.

Můžete namítat, že soutěž je ještě dlouhá, ovšem škody podobné té v Ostravě mohou být draze zaplaceny.
Pochopitelně, v závěrečném součtu půjde o každý zápas. Liga je ale od druhého do sedmého místa totálně vyrovnaná. Mimo Nymburka si většinou každý tým v sezoně vybírá slabá místa. My ho máme nyní a musíme to co nejdříve zastavit.

Je tu ale ještě jedna věc. V každém utkání s konkurenty na druhé a třetí místo se ocitnete pod tlakem s nutností vyhrát. A to Beksa úplně nezvládá. Nebo je tomu jinak?
Pod tlakem budou všichni interně v klubech, které chtějí hrát nahoře. Ale samořejmě navenek do médií pojede většina ostatních alibistickou hru na přehození tlaku favorita na soupeře.

Zápasy od Děčína přes Ostravu po Olomoucko měly stejný průběh. Dobrý začátek, výbornou střední pasáž a katastrofální závěrečnou část. Jaké je vaše vysvětlení?
Koncovky zápasů jsou aktuálně naším centrálním tématem. Potřebujeme rozložit zapojení v koncovce na vícero hráčů. Neopouštět kolektivní řešení, která pro nás jsou úspěšná v průběhu zápasu a jako tým celkově hrát i přes chyby, které uděláme. Mentálně se jako tým nesmíme zalamovat.

Jedinou výjimku tvořil duel s Nymburkem, a to byl naprostý propadák. Nenaznačil prohlubující se rozdíl mezi českou jedničkou a donedávna českou dvojkou?

Jednalo se o specifický zápas. Za sedm let takový s Nymburkem nepamatuji. V zápase jsme kupili extrémní množství chyb a v kombinaci se střeleckou úspěšností Nymburka bylo finální rozdíl ve skóre obrovský.

Po vyhazovu Benjamina se projevuje slabá rotace. Řekněme devíti hráčů. Jenže ne všichni jsou v oslnivé formě, souhlasíte?
Naprosto otevřeně říkám, že někteří hráči jsou zatím jednoznačně za očekáváním v letošní sezoně. Jejich individuální progres od teď do konce sezony bude naprosto zásadní pro týmový úspěch. Rotaci samozřejmě doplníme. Jsme ve fázi podpisu smlouvy s příchozím hráčem na pozici 3.

Čeští hráči se bojí podobně jako v loňském play off vzít na sebe zodpovědnost. Nelámalo právě toto Bekse vaz?
Oproti loňsku jsou ale zatím daleko lépe rozehraní konkrétně Kamil Švrdlík, Ondra Kohout a Viktor Půlpán. Aktuálně potřebujeme větší produkci na obou stranách hřiště od Davida Škrance a Pepy Potočka.

Američani, když tento stav zjistí, tak se tu odpovědnost snaží vzít na sebe a z kolektivního pojetí je hra sobců.
A právě proto, se musí zapojit do koncovky vícero hráčů. Prakticky se teď nebavíme o ničem jiném.

Na jednu stranu veřejnost ocenila, že máte odvahu a s hříšníky se nemažete. Na tu druhou ale zůstalo po Benjaminovi vakuum. Nepodařilo se nikoho sehnat, nebo jste se chtěli ponaučit z minulosti a pečlivě si vybíráte?
Odchod Dwayna Benjamina z klubu nebyla připravovaná záležitost, ale doopravdy reakce na nečekanou událost. Výběr vždycky chvilku zabere. Zvlášť v lednu a ještě když si dáte za podmínku, aby daný příchozí hrál od začátku sezony. Podpis nového hráče je aktuálně záležitostí hodin.

Neuvažuje to o tom, že jeden hráč je málo a byli by potřeba hráči dva?
Naše řešení teď nemůže být hledání jednoho nebo dvou spasitelů. Stále musíme tlačit na důraz na kolektivní výkon. Pořád můžeme vytěžit víc z toho, co máme. Nový příchod hráče by měl rozšířit sestavu na perimetru, ale určitě nečekáme, že vyřeší všechny naše problémy. Na to musíme zapnout dohromady jako skupina.

Popíráte i další „zvyky“. Když se v českém kolektivním sportu týmu nedaří, tak první na řadě je trenér. Jaké je jeho současné postavení?
S trenérem máme nastavené pravidelné meetingy. Na nich od vedení klubu dostává zpětnou vazbu na herní projev, který jsme si vytyčili před sezonou.

Zlí jazykové tvrdí, že Levell Sanders je kvůli dlouholetému přátelství s předsedou představenstva Pavlem Starou neodvolatelný. Co byste jim vzkázal?
Že je to naprostý nesmysl. Přál bych těm zlým jazykům být na některém z meetingů s trenéry společně s Pavlem. Jednoznačně chci říct, že odvolatelný je kdokoliv z nás.

Nicméně české praktiky jsou nejjednodušším řešením. Kolikrát je v tom marastu trenér nevinně.
Ve své hráčské kariéře jsem zažil mnoho trenérských výměn uprostřed sezony. Věřte, že většina z nich nepřinesla kýžené ovoce vyjma krátkodobého impulsu. A ten vycházel z určité nejistoty hráčů z neznáma. Je to krátkodobé nabourání stereotypu, které když není podloženo skutečně lepším leadershipem nově příchozího, tak nemůže mít dlouhodobý efekt.

Nespokojenost s výkony vyjadřuje čím dál tím více fanoušků. To je asi to poslední, co klub potřebuje, že ano?
Klub teď potřebuje hlavně tvrdou práci, fokus a důslednost. Pak věřím, že se opět zvedneme.

Máte v interním řádu zavedeny pokuty pro výkony a neuvažovali jste o finančních postizích?
Pokuty směrem k hráčům jsou zahrnuty v interním řádu, ale zatím jsme je letos neaplikovali.