Hala ZŠ Studánka bude patřit dlouhánům. Dojde i na setkání klubových legend.

Vyšlo to parádně. V právě skončené basketbalové sezoně dosáhli muži Tesly Pardubice historicky nejlepšího umístění. A bylo to v té nejvhodnější chvíli, dali si tak dárek k šedesátým narozeninám klubu, které oslaví tuto sobotu ve svém domovském stánku. V hale ZŠ Studánka se uskuteční nejen setkání hráčů a příznivců klubu, ale i streetbalový turnaj. V prodeji budou rovněž retrotrička podle dochovaného prvního dresu Tesly. Program začne v 8.30 a setkání bývalých i současných hráčů a přiznivců se očekává kolem jedenácté hodiny.

HISTORIE V KOSTCE
U kolébky basketbalu v Tesle Pardubice stáli Jaroslav Nekola a Čestmír Kubánek, kteří sem přešli v roce 1958 z Dynama Pardubice. První sezóna byla velmi těžká, protože chyběla mládež a mužstvo nebylo odkud doplňovat. Kromě malého hráčského kádru tu byl ještě problém s tréninkovými podmínkami. Ale postupně se Tesla prokousávala „dětskými“ nemocemi, zvyšovala se hráčská základna, zlepšovaly se tréninkové možnosti a tím stoupala i výkonnost družstev. Nejen mužů, ale i mládeže.
 Tesla Pardubice si pomalu, ale jistě vybudovala pozici v tehdejším východočeském basketbalu za RH Pardubice a Dynamem Hradec Králové. Významným krokem v historii klubu bylo zařazení týmu mužů do divizní soutěže v sezoně 1968/69, což znamenalo získání cenných zkušeností pro práci celý klub. Následující ročníky byly jako na houpačce, protože konkurence v kraji byla velká. Přesto se Tesle podařilo přes vrcholové krajské soutěže dostat do republikových soutěží. V sezoně 1978/79 se objevila ve třetí nejvyšší soutěži, kterou byla 2. liga.
 V roce 1995 si Tesláci zahráli skutečnou druhou nejvyšší soutěž. Vydrželi v ní tři sezony a zásluhu na tom mělo bezesporu výrazné „oteplení“ dlouho ne úplně jasných vztahů s tehdejším vedením prvoligového pardubického klubu. Dříve z Rudé hvězdy do Tesly přecházeli pro RH neperspektivní hráči. Ale po zestárnutí těchto opor nastal v polovině 80. let znovu výkonností propad a pád do krajského přeboru.
 Opětovný návrat Tesly Pardubice do republikových soutěží přišel v souvislosti s převodem soutěže z béčka BHC SKP (dříve RH) Pardubice v roce 1990 s cílem vytvoření jakési neoficiální farmy a volného přechodu hráčů všech kategorií mezi oběma kluby. Tesla se vrátila do třetí nejvyšší soutěže, v roce 1995 jí dokonce vyhrála a postoupila do druhé ligy v níž vydržela tři sezony. Po sestupu se stala stabilním účastníkem třetí ligy a po přejmenování v roce 2007 opět byla druholigová.
 V dalších sezonách se Tesla nevyhnula problémům s udržením. Definitivně se do ní vrátila v sezoně 2013/14 po převodu práv z BK Synthesia. Vrchol druholigového snažení přišel v letos Tesla pod vedením trenéra Radka Svobody vyhrála B skupinu soutěže a v boji o účast v 1. lize neuspěla s opavským Basket 2010.


KLUBOVÉ IKONY
Tou zdaleka nejvýraznější, která v podobě trenéra i hráče A mužstva, asistenta trenéra, trenéra mládeže, pokladníka působila v klubu nepřetržitě od svého příchodu do klubu v roce 1959 až do vážného onemocnění v roce 2003, byl Karel Hamr. Vždy razil teorii, že lze zajistit finanční prostředky na jakoukoli úroveň soutěže a vždy odmítal názory nehrát z ekonomických důvodů vyšší soutěž, ačkoli hra k tomu často nabádala.
 Druhým obětavcem a nadšencem Tesly bal Jaroslav Zamazal st. Funkci předsedy oddílu basketbalu téměř čtvrt století v letech 1967 – 90. Byl zejména neúnavným propagátorem práce s mládeží a i jeho zásluhou dostaly svoji první trenérskou šanci budoucí trenérské osobnosti pardubického basketbalu, Petr Frankota, Jan Procházka a Oldřich Zdobinský.
 Jako dlouholetý trenér i hráč a v posledních letech i funkcionář zanechává za sebou stopu František Kopecký. V 80. letech obětoval mnoho volného času bezproblémovému chodu Tesly dlouholetý hráč Pavel Hlaváček, který svým perfekcionalismem ve funkci organizačního pracovníka povýšil Teslu na podstatně vyšší úroveň. Rozumná politika Oldřicha Bartoška dokázala zklidnit mnohdy povážlivě rozkolísanou hladinu mezi dvěma pardubickými kluby a zajistit Tesle odpovídající postavení v hierarchii klubů v ČR. Za zmínku stojí i dlouholetá nepřetržitá práce Pavla Theodora.
 Jako každý klub má i Tesla své hráčské osobnosti s jejichž působením je spojena celá historie. Připomeňme si alespoň některá jména: Ladislav Vaněk, Karel Krejcar, Jiří Krýsl, Pavel Kovář, Oldřich Marišler, Pavel Hlaváček, Ladislav Tesař, Libor Petr, Marek Srkal, Martin Hlaváček.
 V současnosti hájí barvy Tesly muži ve druhé lize, zastoupení má i v mládežnických ligových soutěžích.

Tesla streetball 2019

U příležitosti významného klubového jubilea se bude hrát tento turnaj ve kterém změří své síly družstva žactva, juniorů a mužů, Soutěžní klání odstartuje v 8.30 zápasy těch nejmladších, další kategorie přijdou na řadu v 10 hodin. Streetbalový turnaj má už svoji tradici a i tentokrát na nejlepší čekají zajímavé odměny. V družstvech mužů se mohou objevit i hráči z Kooperativa NBL, ale vždy jen po jednom hráči.