Návraty do známých míst přinášejí vzpomínky na události příjemné či nepříjemné. Své o tom ví i čerstvá posila basketbalového týmu BK JIP Pardubice Prokop Slanina. Vrátil se totiž do města ve kterém zažil svůj zatím největší sportovní úspěch.

Krásné vzpomínky

V roce 2011 se v Pardubicích stal vicemistrem Evropy U16. V památné bitvě o titul prohráli čeští kadeti s Chorvatskem 57:67, ale předtím zdolali takové velikány jako je Španělsko, Řecko nebo Francie.

V turnaji se dařilo i Slaninovi, který měl bodový průměr 10,9 bodu a maximum zaznamenal ve čtvrtfinále proti Lotyšsku, kdy dal 20 bodů. Pro šestnáctiletého kluka to tehdy byla pohádka a rád na ní vzpomíná i dnes.

„Rád na to vzpomínám, bylo to krásné. Byl to úžasný zážitek,. protože nikdo nepočítal s tím, že bychom se dostali tak daleko. Už od prvního zápasu se Španělskem, který jsme vyhráli, jsme se dostali do takového laufu a začali si věřit, že bychom mohli dosáhnout něčeho takového. Po celou dobu tady v Pardubicích bylo skvělé publikum. Byl to asi můj nejlepší zážitek v mé dosavadní basketbalové kariéře, “ vrací se nováček v dresu Beksy o osm let zpátky.

Pardubický šampionát byl v pozornosti skautů různých evropských klubů. Neunikl jim ani Slanina a o rok později mu byla česká mládežnická soutěž malá. Další basketbalové dovednosti odešel zlepšovat do Itálie, kde si zahrál v Bielle a Trevigliu. Po třech sezonách zamířil za moře. „Chtěl jsem spojit studium s basketbalem a ve Státech je to jednodušší než v Evropě, kde je těžké hrát na vysoké úrovni a ještě při tom dobře studovat. Já věděl, že chci studovat, protože to se může hodit, když přestanu hrát basket. Na univerzitě Fordham jsem vystudoval masters v oboru marketing,“ přibližuje tuto část své kariéry.

V univerzitním týmu, který hraje NCAA1 se docela prosadil a měl dobré statistiky. Nebylo to jednoduché v konkurenci převážně amerických spoluhráčů.

„Dařilo se mi zejména ve hře jedna na jedna v podkošovém území a střelbou za tři body. To byly takové zbraně, které jsem tam hodně využíval,“ naznačuje co by mohlo být prospěšné i týmu Pardubic. Ty budou další stanicí 208 cm vysokého dlouhána, ale nemuselo to tak být „ Měl jsem možnost ještě jeden rok zůstat v Americe, ale pak přišla nabídka tady z Pardubic . Byl tu ještě zájem z jiných klubů tady od nás (jmenovat je nechce ), ale vzhledem k tomu, že Pardubice jsou jedním z top klubů v republice, byla pro mě volba poměrně jednoznačná,“ vysvětluje svoji volbu Prokop Slanina.

Ten může pomýšlet, že by se mohl dostat do hledáčku trenéra Ginzburga pro kvalifikaci na ME 2021. Novic v červenobílém dresu Beksy tuto myšlenku nezatracuje, ale jeho prioritou je podávat dobré výkony v klubu a od toho se bude odvíjet potenciální nominace .

„Teď se soustředím na výkony v lize a pak se uvidí,“ přemítá Slanina.

Specifický basketbal

O Kooperativa NBL si udělal obrázek už v zámoří.

„Když jsem měl volno od basketu nebo školy, tak jsem na internetu viděl dost zápasů a českou ligu jsem sledoval. Vím do čeho jdu,“ říká a k úrovni naší nejvyšší soutěže jedním dechem dodává: „Český basketbal je hodně specifický, úroveň je poměrně dobrá a šla v posledních letech hodně nahoru. Minulou sezonu byla liga hodně vyrovnaná a myslím si, že byla kvalitní,“ tvrdí.

Za pár dní čtyřiadvacetiletý pivot Beksy, který bude na dresu nosit číslo 6, spolu s spoluhráči polyká tréninkové dávky v přípravném období.

Na ligovou soutěž se moc těším, vždyť po sedmi letech zase budu hrát tady v Česku. Přál bych si, aby se nám dařilo třeba tak jako před osmi lety, kdy jsem pod pardubickými koši dosáhl na medaili,“ prozrazuje svoje přání Prokop Slanina.   (fn)