GLOSA Zdeňka Zamastila: Trenére, kde zůstal Vyoral?

Šlápnutí vedle. Český trenér s izraelským pasem Ronen Ginzburg udělal v minulosti několik geniálních rozhodnutí. Teď se ale dopustil přehmatu. Před pátým kvalifikačním oknem chtěl vsadit na zkušenost. Jenže plány mu seškrtaly absence klíčových opor. Především pak rozehrávačů. Proč tedy opomenul nominaci Tomáše Vyorala? Chlapíka, který má ve své kariérní knížce zapsáno mistrovství světa v Číně, olympijskou kvalifikaci v Kanadě i hry v Tokiu. Pravda, pod Ginzgburgem toho nikdy moc neodehrál, nicméně je to klasický rozehrávač. Dělat pokusy na takovém postu v nejdůležitějším utkání po EuroBasketu se rovná harakiri…

Udržet se reálně ve hře o basketbalový vrchol pod vrcholy japonských a filipínských sopek mohli čeští obři udržet v pardubickém střetu s výběrem Černé Hory. Jenomže po nejhorším střeleckém výkonu poslední pětiletky prohráli 56:65.

„Jsem trochu zklamaný, protože si myslím, že jsme mohli vyhrát. Dostali jsme pětašedesát bodů a to jsou zápasy, které se mají normálně vyhrávat. Udělali jsme ale hodně chyb a špatných rozhodnutí v útoku. Musíme být však realističtí. Někteří hráči teď nejsou v nejlepší formě a s tím se musíme smířit,“ hodnotil utkání český trenér Ronen Ginzburg.

Izraelský kouč byl limitován počtem omluvenek z různých důvodů. A že jich bylo. Včetně Tomáše Satoranského a Jana Veselého. Pro utkání mohl počítat jen z pěti „Číňany“. A to ještě tři z nich na Dálném východě zahřívali spíše lavičku (Palyza, Kříž, Martin Peterka). Hlavními tahouny museli být Hruban a Balvín.

Druhý jmenovaný neměl už na domácím EuroBasketu formu, což potvrdil v utkání proti Černé Hoře. Zaznamenal pouze osm bodů. Veškerá tíha tak ležela na kapitánovi Vojtěchu Hrubanovi. Snažil se, dal čtrnáct bodů (nejvíce z týmu), ale pro soupeře nebyl problém se na něj zaměřit.

Mládí už musí vpřed…

Tím, že se Ginzburg rozhodl pro zkušenost, musel vsadit na úzkou rotací. K čínským mohykánům se přiřadil ještě Kyzlink. Ten však odehrál poslední soutěžní utkání v osmifinálovém duelu EuroBasketu proti Řecku.Úzká rotace společně s přibývajícími roky ubírá síly, a tak trenér musel chtě nechtě zapojit do hry i nezkušené hráče.

„Jsem spokojený s tím, jak své minuty využili Bálint, Böhm či Půlpán. Jsem zklamaný z prohry, ale nemohu si stěžovat na hráče, kteří odvedli své současné maximum,“ podotýká Ginzburg.

Všechno špatné je pro něco dobré, to říká další české přísloví. Postup je na 99,9 procent v trapu. Mladíci či méně zkušení hráči by tak měli být ve zbývajících třech zápasech, a to s výhledem na další kvalifikaci EuroBasket, v základní pětici. Bude tomu tak dnes od 18 hodin v Maďarsku?

Jak to musí být? 

Maďarsko – Česká republika (musí vyhrát ČR)

Bosna a Herceg. – Černá Horá (musí vyhrát Bosna)

Maďarsko – Bosna a Herceg. (musí vyhrát Maďarsko)

Černá Hora – Česká republika (musí vyhrát ČR)

Francie – Bosna a Hercegovina (musí vyhrát Francie)

Černá Hora – Litva (musí vyhrát Litva)

Česká republika – Francie (musí vyhrát ČR)

Litva – Maďarsko (musí vyhrát Litva)

Francie – Litva (jedno, kdo vyhraje)