ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z RIGY

Romana Hejdová brání francouzskou hráčku.Zdroj: FIBA.com

Romana Hejdová brání Olivii Epoupaovou. Foto: FIBA.com

Tisíckrát škoda. České basketbalistky vstoupily do mistrovství Evropy zápasem proti Francii. Trojnásobný obhájce stříbra znovu patří k favoritům nejen skupiny B. Jenže Češky mu na úvod připravily v lotyšském větru, který včera v této pobaltské zemi dul, horké chvilky. Nakonec prohrály 74:61 (fakta na straně 15), ale za svůj výkon zaslouží plusové body.

První poločas z říše snů. Lvice protivníka zcela zaskočily. A to na obou polovinách. Zatímco českému týmu se dařila trojková střelba (6/12), tak kokrhání Galského kohouta nebylo slyšet.

„Chtěly jsme se poprat o výhru, tak jsme se rvaly. Hrály jsme naučené pick and rolly, chodily jsme dovnitř, něco nám spadlo z dálky,“ popisuje česká pivotka Renáta Březinová.

Po přestávce ale Francouzky nakoply vrtuli. České bojovnice však zachytily i zvýšené tempo a po třech čtvrtinách svítilo na tabuli skóre 50:50. Vaz jim zlomila střelecká impotence v závěrečném díle, když téměř pět minut nedaly koš.

„Přestaly jsme hrát naší hru a obstřelovaly jejich koš z dálky. Jenže nám to přestalo padat. Do toho jsme vršily ztráty. Francouzky se chytily rychlými protiútoky. A v poslední čtvrtině začaly proměňovat trojky. Jenže to už jsme chodily pomáhat dolů a ony měly otevřené pozice. Pak jsme riskly pár střel, což se projevilo na konečném výsledku,“ krčí rameny.

Bývalá hračka Pardubic i Hradce Králové debutovala na ME. Až v devětadvaceti!

„Ze začátku jsem byla maličko nervózní. Ale to není při prvním zápase nic neobvyklého. Bylo to ale super. Kdyby nám neutekl ten konec a skončilo to naopak, tak by to bylo krásné. Musím bojovat dál, nemáme důvod věšet hlavy,“ burcuje Březinová.

Romana Hejdová uniká Valerianě Ayiyiové,Zdroj: FIBA.com

Romana Hejdová prchá Valerianě Ayiyiové. Foto: FIBA.com

Kolotoč šampionátu se roztočil naplno. Zítra nastoupí české dlouhánky v daleko důležitějším utkání proti Švédsku. Seveřanky v úvodním vystoupení zdolaly Černou Horu (67:51). Zápas začíná v pravé poledne.