Obchody doslova praskají ve švech pod tíhou vánočních dekorací, adventních věnců, ozdob a všech těch věciček, které nutně potřebujete. Jenže abyste si koupili alespoň část z nich, museli byste v některých případech vyhrát v loterii. Kreativní nadšenkyně Tereza Rak, která je proslulá svými jednoduchými návody, má však jiný názor. Posbírejte vše kolem sebe a vytvořte si jednoduché, levné, rychlé a nádherné dekorace, kterými můžete vyzdobit svůj byt, nebo jimi potěšit své blízké. Přinášíme vám snadné tipy na vánoční dárky, které v některých případech nezaberou více než pár minut.

Jak si vyrobit o trochu složitějšího macramé andílka krok za krokem:

| Video: Youtube

Sob ze spadlé větve

Ať už žijete ve městě nebo v blízkosti přírody, suchá větev je něco, na co čas od času tak jako tak narazíte. A právě ta je základem roztomilé dekorace, která může sama o sobě ozdobit stůl i dětský pokojíček. Může být ale i součástí vánočního aranžmá v podobě misky plné mechu a perníkové chaloupky. K vytvoření krásné dekorace, za kterou byste v obchodě zaplatili nemalou částku, vám tak stačí jen větev, tavná pistole a vaše ruce.

„Začněte tím, že si větvičku nastříháte pomocí zahradnických nůžek. Potřebovat budete dvě silnější části (jednu delší na tělo, druhou o něco kratší na hlavu), čtyři delší ale užší části na nohy, dva drobné špalíčky na ouška a dvě košaté větvičky na paroží,“ radí s přípravou materiálu Tereza Rak.

Ta na svém instagramovém profilu @srdcezjerabin pravidelně zásobuje své sledující jednoduchými kreativními návody. Pak už jen slepte větvičky pomocí tavné pistole k sobě a sobíků různých velikostí si můžete vyrobit, kolik jen chcete. Jednotlivé dílky na soba najdete v naší galerii.

Podívejte se, co se dá vyrobit ze s větve (po kliknutí se spustí video):

Mezi svými sledujícími má Tereza nespočet lidí, kteří její práci obdivují a jednoduché návody, které jsou často spojeny s tradicemi a sezónními zvyklostmi, pokaždé uvítají. Jako například @michaela.dh90: „To je krásné! A přitom skoro zadarmo. To je nejlepší, nemusím objíždět obchody a utrácet!“

Nebo třeba @klucicimama: „To je boží, jste úžasná. Nestíhám sbírat materiál na tvorbu. Sotva něco začnu, vy už jedete další bombu.“

Andílek z provázku

Andílka z provázku můžete využít jako ozdobičku na vánoční stromeček, závěsnou dekoraci na kliku či lustr, ale i jako součást krásného věnce. Ten může zdobit jak váš interiér, tak i vchodové dveře. Potřebujete-li třeba i rychlý dárek, tento andílek stoprocentně zaboduje.

 • Připravte si bílý bavlněný provázek, který několikrát obtočte kolem dlaně a jeden bílý či béžový korálek.
 • Následně omotané provázky z ruky „svlékněte“ a provlékněte jimi další provázek, kterým v jednom místě provázky svažte.
 • Oba konce tohoto provázku provlékněte korálkem.
 • Všechny ostatní provázky dole zastřihněte do jedné roviny a učešte obyčejným hřebenem.
 • Z dalšího provázku vytvořte jednoduchou mašličku, která bude sloužit jako křídla.
 • Použijte také dva asi 15 centimetrů dlouhé provázky, na jejichž koncích udělejte uzlíky. To budou ruce a nohy.
 • Poté vezměte „šaty“ andílka a v polovině je rozhrňte, jako kdyby se zvedla přední část sukně. Dovnitř pomocí tavné pistole přilepte křídla, ruce i nohy a sukni vraťte zpět.
 • Šaty zastřihněte tak, aby z nich nožky vyčuhovaly ven.

close Andílka z provázku a korálku vyrobíte snadno pomocí tavné pistole. Přidat můžete červené srdíčko do ruky. info Zdroj: se svolením Terezy Rak zoom_in Andílka z provázku a korálku vyrobíte snadno pomocí tavné pistole. Přidat můžete červené srdíčko do ruky

 • V pase andělíčka stáhněte zlatou nitkou.
 • Stejným způsobem, jakým jste vytvářeli tělo, vytvořte andílkovi i vlasy, které obalte v sypané skořici. Připevněte je ke korálku (hlavě) zbytkem provázku, který z korálku čouhá.
 • Na konci provázek svažte, bude sloužit pro zavěšení ozdoby.
 • Jako bonus provoní tato nádherná dekorace váš byt příjemnou vůní skořice.

Jmenovky ze starých papírů

Tereza Rak ráda tvoří i z takzvané papírové modelíny, která není ničím jiným, než směsí natrhaných starých papírů zalitých vodou a tekutého lepidla.

„Staré papíry natrhejte, zalijte vodou, nechte trochu nasát a rozmixujte tyčovým mixérem. Následně směs přelijte do utěrky či jiné textilie a dobře vyždímejte. Vysušenou drť přendejte do misky a přilijte tekuté bílé lepidlo,“ radí žena.

close Papírová modelína se dá použít k výrobě téměř čehokoliv. info Zdroj: se svolením Terezy Rak zoom_in Papírová modelína se dá použít k výrobě téměř čehokoliv

Vytvořenou směs pak můžete natlačit do formiček na vykrajování cukroví a nechat na pečicím papíře důkladně zaschnout. Vysušené ozdobičky si mohou děti pomalovat. Když do nich uděláte v horní části dírku, lze jimi provléknout i provázek, pomocí kterého lze ozdobičku zavěsit na stromeček.

Muchomůrky z kapesníčků

Pomocí papírové modelíny můžete vytvořit i krásné červené muchomůrky, které jsou pro některé lidi na vánočním stromečku nepostradatelné. Postup je stejný, místo papíru můžete použít i toaletní papír, papírové utěrky, ubrousky či kapesníčky.

Ze vzniklé hmoty vytvořte stejně jako z modelíny klobouček muchomůrky i nožku. „Z papírové modelíny můžete tvarovat různé tvary, které je potřeba nechat do druhého dne vyschnout. Své výtvory pak můžete pomalovat třeba temperami,“ radí Tereza Rak, jež už druhým rokem vydává oblíbený diář pro ženy, který usnadní plánování rodinných aktivit.

Jakmile všechny části zaschnou, slepte je k sobě pomocí tavné pistole, na klobouček připevněte zatočený drátek, kterým provléknete provázek. Ozdobička je připravená na zavěšení. Ve fázi modelování můžete zapojit i děti a nechat tuto část práce na nich.


Nahrává se anketa ...

Ozdoby z těsta z jedlé sody

Vánoční ozdobičky můžete vyrobit i ze snadného samotvrdnoucího těsta, které připravíte ze třech obyčejných surovin.

„Na pánev nasypte 1 hrnek jedlé sody, ½ hrnku škrobu a ¾ hrnku vody. Směs zahřívejte na mírném plamenu. Jakmile se začne odlepovat ode dna, zabalte vzniklé těsto do pečicího papíru a nechte vychladnout tak, aby to už ruce vydržely, ale těsto ještě nebylo úplně studené. Z hmoty vykrájejte ozdoby a nechte na vzduchu uschnout,“ radí Tereza Rak.

Vyschlé ozdoby pak můžete pomalovat akrylovými barvami či fixami. Když do nich před zaschnutím uděláte dírku, budete jimi moci protáhnout provázek, za který pak vzniklou dekoraci zavěsíte.

Pokud však připravujete těsto s předstihem a ozdoby se chystáte vytvářet až za několik hodin nebo druhý den, doporučuje milovnice vlastnoručně vyrobených dekorací zabalit vychladlé těsto do potravinové folie. Když tak totiž neučiníte, riskujete, že vám hmota začne vysychat a vytvoří se v ní malé hrudky, které už nerozmodelujete.

Všechny podrobné návody najdete také na instagramovém profilu autorky dekorací @srdcezjerabin.