Brněnskou společnost Lifetech, která vyvinula a vyrobila řadu unikátních zařízení pro úpravu a dezinfekci vody, založil a dodnes řídí docent Jiří Dřímal, jehož výzkum a vývoj v oblasti fyziky plazmatu a ozonu se datuje už od roku 1981. Podnikat ale začal až v polovině devadesátých let a postupně se díky několika projektům nasměroval právě k založení firmy zabývající se čistěním vody.

Jak se čistí voda ve stanici odpadních vod:

Čištění čerpací stanice odpadních vod od tuků.
Práce, která nevoní. Podívejte se, jak v Jihlavě zbavují odpadní vody tuků

„Udělat ze špinavé vody čistou pitnou vodu není úplně jednoduché. Naše technologie to ale dokáží, a to díky využití UV záření, ozonu nebo díky našemu zařízení AOP, což je pokročilý oxidační proces. Můžeme takto bez použití chemie vyčistit nejen bazénové vody, ale i pitné a odpadní vody,“ uvedl Michael Carvan s tím, že Lifetech se drží hlesla, že vodu čistí fyzikálními principy a chemickými reakcemi, nikoliv přímo chemikáliemi.

Vodu čistí kosatkám i hrochům

Jejich technologie jsou hojně využívány v Česku i v zahraničí, jednu z posledních zakázek získali pro Rezervaci divoké přírody Mandai v Singapuru. Dodávat tam budou zařízení na čištění silně znečištěné vody, ve které žijí, jedí a vyměšují zvířata, například hroši.

„Je to rezervace, kde žije zhruba patnáct tisíc živočichů. Byl tam důraz na udržitelnost, nízkou energetickou náročnost, ale zároveň na vysokou efektivitu dodaného zařízení. Pomocí AOP technologie tam dokážeme vodu čistit výrazně rychleji a efektivněji, než dokáží všechny ostatní technologie,“ řekl dále Carvan a dodal, že k singapurské zakázce jim pomohly dobré reference z moskevského Oceánaria, ve kterém žijí kosatky, a kde vodu čistí už řadu let také systémy firmy Lifetech.

Jaké psychické problémy Čechy nejvíce trápí či jak mohou pomoci on-line terapeuti? Byznys kafe s Lukášem Krčilem:

Lukáš Krčil (vlevo), spoluzakladatel psychoterapeutické platformy Hedepy, byl hostem videopodcastu Byznys kafe
Stres, úzkosti nebo sexuální problémy. Pomoci můžou on-line terapie s odborníky

K dalším zajímavým zakázkám patří úpravny vody a čističky vzduchu pro superluxusní jachty. Většina z nich má totiž právě zařízení od této brněnské firmy. Na počátku opět byla dobrá reference z první takovéto mega jachty, kde Lifetech vyřešil problém s tím, že na ní zapáchal vzduch zřejmě od čističky odpadních vod.

„Dnes pracujeme na vývojových projektech, které se zabývají odstraňováním farmaceutických látek a drog, které se dostávají do odpadních vod od lidí z domácností. Je to problém, který už řeší i Evropská unie,“ nastínil ještě Michael Carvan další projekty a plány.

Jak se dá vyčistit třeba špinavá voda u hrocha, aby byla zase průzračně čistá? A jak jsou na tom s čištěním vody české bazény a aquaparky? Které další zajímavé projekty a inovativní zařízení Lifetech chystá a vyvíjí? Také to ještě přiblížil Michael Carvan v pořadu Byznys kafe. Podívejte se na celý videorozhovor, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.