„Z galvanovny, která sídlí přímo v areálu chvaletické elektrárny si zloděj či zloději odvezli více než sto kilogramů stříbra. Přesný počet zatím neznáme, víme jen, že to bylo více než sto a méně než sto padesát kilogramů,“ potvrdil Pardubickému deníku dobře informovaný zdroj. Podle něj se jednalo o stříbro, které bylo v různých skupenstvích. „Bylo toho víc, ztratilo se stříbro jak v prášku, tak v deskách a v různých kusech. Každopádně šlo ale o stříbro k dalšímu zpracování. Nešlo tedy o žádné šperky,“ dodal zdroj.

Galvanovna se zabývá povrchovými úpravami kovů. Stříbro mohlo být využito ke stříbření, které se v těchto firmách využívá například ke stříbření kyanidovému či závěsovému.

Původně se policisté přikláněli k verzi, že pachatel do firmy vnikl násilím. Nyní již tato hypotéza tak pevné nohy nemá… „Je dost možné, že se o vloupání nejednalo. „Spíš se jednalo o ´obyčejnou´ krádež. Teoreticky to mohl udělat i někdo, kdo tamní poměry velmi dobře zná,“ nastínil Deníku situaci jeden z policistů.

„V současné době je cena odcizeného stříbra vyčíslena na částku jeden a půl milionu korun. Bude–li pachatel dopaden, hrozí mu až osm let odnětí svobody,“ řekla včera Deníku mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.