"Kontroly probíhaly nejenom v krajských městech Hradec Králové a Pardubice, kde je koncentrace cizinců nejvyšší, ale ve všech regionech okresních měst, včetně horských rekreačních oblastí," uvedla Ježková.

Dopolední akce se zúčastnilo 135 policistů. Během šesti hodin zkontrolovali 227 automobilů a 1294 osob, z toho 954 cizinců. Zaměřili se na ubytovny, tržnice, dopravní uzly, komunikace vedoucí od státní hranice, vlaková a autobusová nádraží nebo průmyslové zóny. V Kostelci nad Orlicí odhalili Slováka, po kterém bylo vyhlášeno pátrání.

Kromě tří Ukrajinců, kteří pracovali na Havlíčkobrodsku a měli dva měsíce propadlé vízum, se na policejní stanici dostal také Moldavan. Harrachovští policisté ho předvedli, protože u sebe neměl doklady. Ve čtyřech případech policisté udělili blokovou pokutu ubytovatelům. Celkem bylo vydáno 59 blokových pokut ve výši 33.900 korun. "Cizincům nejčastěji chybělo v rozporu se zákonem o pobytu cizinců zdravotní pojištění, neměli cestovní doklad nebo platné vízum," řekla Ježková.

Počet vyhoštěných cizinců se v České republice stále snižuje. Napomáhají tomu preventivní akce policistů i to, že cizinci se již lépe orientují v české legislativě. "Cizinci žijící a pracující ve východních Čechách se ve většině případů v současné době dopouštějí pouze méně vážných přestupků, které jsou řešeny blokovými pokutami, nikoliv povinností vycestovat z republiky," dodala mluvčí.