Souhra náhod někdy umí vykouzlit divy. Ne vždy ale se šťastným koncem. Doplatil na to jeden student pardubické autoškoly.

Co se přihodilo? Student ve výcviku přišel o půl osmé ráno na cvičnou jízdu s nákladním automobilem. Při jízdě ve městě proti němu v zatáčce jelo osobní vozidlo, které však dostalo smyk a do náklaďáku narazilo. Obě auta vyvázla s nepatrnou škodou, žák už ale takové štěstí neměl. Přivolaná policie na místě totiž z dechové zkoušky zjistila, že student má v dechu alkohol.

„Byla to celé děsná smůla,“ řekl majitel autoškoly Jiří Hruška. „Žák nehodu vlastně ani nezavinil, protože ten osobní vůz kvůli smyku byl za čárou v druhém pruhu. Co se týče alkoholu, to je druhá strana věci. Žáci jako budoucí řidiči jsou odpovědní sami za sebe,“ dodal instruktor.

„Policie věc šetřila jako dopravní nehodu. Vzhledem k tomu, že byl na místě zjištěn u jednoho z účastníků alkohol, předali jsme tento případ správnímu orgánu, tedy příslušnému odboru magistrátu. Škoda na vozidlech byla v tomto případě asi sedmnáct tisíc korun. Studentovi autoškoly byl na místě zadržen řidičský průkaz skupiny B, protože orientační dechová zkouška v jeho dechu odhalila 0,76 promile alkoholu,“ vysvětlila Jitka Vavřinová, tisková mluvčí pardubické policie.

Mladík údajně přímo před jízdou alkohol nepožil, šlo o takzvaný zbytkový. Den před jízdou totiž přetáhl oslavu a jeho tělo alkohol nestihlo odbourat. I proto se podrobil dalšímu lékařskému vyšetření.

Podle jednoho z magistrátních úředníků jej tento „přetažený mejdan“ bude stát minimálně na půl roku zákaz řízení. K tomu všemu jej čeká pokuta deset až dvacet tisíc korun. Pokuta čeká i na viníka nehody – řidiče osobního vozidla, ten však dostane jen dva a půl tisíce.

„Nehody autoškol sice statistika neeviduje, ale i přesto se jedná o velmi ojedinělé případy. Tady konkrétně sehrála svou roli shoda náhod,“ uzavřela Jitka Vavřinová.