Kriminalita v rodném městě cestovatele Emila Holuba se již několik let pohybuje na stejné úrovni.

Převažuje majetková trestná činnost, vrazi a násilníci se městu i celému holickému policejnímu obvodu vyhýbají.

„Nárůst trestné činnosti za poslední dva až tři roky není výrazný. Mění se jen, například u krádeží, okruhy zájmů pachatelů,“ řekl našemu Deníku velitel holické stanice Policie České republiky, nadporučík Petr Chrudimský.

Současný zloděj se tradičně zaměřuje zejména na krádeže vloupáním do aut, a nově na zcizování barevných kovů. „V autech pachatelé již tolik nekradou autorádia jako volně položené věci. Na tomto poli operují spíše nájezdoví lupiči, které do regionu přivede hlavní silnice I/35. I proto se většina vyloupených vozidel nachází právě na této silnici,“ upřesnil Chrudimský. Naproti tomu krádeže barevných kovů mají spíše domácí pachatele nebo zlodějské bandy z okolí.

Klesá prý zájem o mobilní telefony

„Hitem současnosti jsou krádeže měděných okapů a svodů na novostavbách. Naopak klesá zájem o mobilní telefony, které lze u operátora zablokovat. Minimálně máme hlášena i odcizená kola,“ dodal nadporučík Petr Chrudimský.

Násilná trestná činnost se v Holicích a přilehlém okolí prakticky nevyskytuje. Pokud se někdo objeví, jedná se spíše o ublížení na zdraví nebo hospodské rvačky, u nichž je z devadesáti procent pachatel znám. Ve srovnání s tímto údajem je na tom celková objasněnost veškeré trestné činnost v holickém policejním obvodu hůře, neboť se pohybuje okolo třiceti procent.

Vážným problémem, se kterým se město potýká již řadu let, je řádění nočních vandalů.

Ti se aktivují převedším o víkendových nocích, v řadě případů notně posilnění alkoholem. Pro monitorování exponovaných míst, jako je autobusové nádraží či náměstí, nebo problematických akcí, pomáhá městu Městská policie Pardubice. V létě loňského roku navíc radnice na některá místa instalovala kamerový systém. Zdá se, že nočnímu klidu navíc pomohla též vyhláška o provozu výherních hracích automatů, zakazující jejich provoz po půlnoci. Zastupitelé města ji odsouhlasili před Vánocemi a některé nonstop podniky od nového roku o půlnoci nejen vypínají přístroje, ale dokonce zavírají.

Budou mít vlastní městskou policii?

Řada občanů vidí jako nejúčinnější krok pro boj s vandaly vznik samostatné městské policie. Vedení města se takovým návrhem již zabývalo. Předpokládané náklady na zřízení a provoz se ale pohybovaly okolo šesti milionů korun a zastupitelé jej proto smetli ze stolu. Holicím se tak i nadále vyplatí využívat služeb pardubických městských strážníků. Město za ně zaplatí přibližně půl milionu korun ročně v případě, že strážníci do Holic zavítají dvakrát až třikrát týdně. (Lukáš Peška)