Podle protikorupční policie se nedávné trestní oznámení jistého podnikatele nezakládalo na pravdě.

„Ředitel finančního úřadu (FÚ) Ladislav Bis nemohl trestný čin spáchat. Podaná vysvětlení a dokumenty dokazují, že postup úřadu a časový sled událostí byl jiný, než jak jej popisuje oznamovatel. Nebyl důvod úplatek požadovat, byl nelogický a nebylo by jím co ovlivnit,“ sdělil mluvčí pražské centrály protikorupční policie Roman Skřepek.

A dodal, že celá záležitost bude možná předána chrudimské policii, která by se tím zabývala jako poškozováním dobré pověsti ředitele Bise. „Zvažujeme, že oznamovatel chtěl jen někoho poškodit.“

Ředitel FÚ Hlinsko uzavření případu kvitoval. „Je ale smutné, že mladý podnikatel se nestydí sáhnout po takových lživých praktikách a nebojí se obvinění z křivého nařčení,“ uvedl Ladislav Bis.

Ani hrozba žaloby za urážku na cti však oznamovatele, hlineckého podnikatele Pavla Odvárku, nijak nezkrotila.

„Na své výpovědi trvám, ředitel Bis si o úplatek skutečně řekl. Při kontrole jsem s ním zůstal sám a on mně nabídl jiný postup kontroly. Stejnou zkušenost mají i jiné dvě firmy spadající pod Finanční úřad v Hlinsku,“ tvrdí.

Odvárku neodradilo ani to, že už při výpovědi ho komisař varoval, že půjde o tvrzení proti tvrzení a může se to nakonec obrátit proti němu.
Nechce však přesto jmenovat zmíněné dva podnikatele, kteří mají s Bisem stejnou zkušenost. „Jsou ochotní mluvit pouze před policií, pokud je o to požádá,“ dodal Pavel Odvárka.