Poškodil hlavní vodič i náhradu

Pachatel se tam vloupal do rozestavěného objektu v nemocnici a ukradl přibližně sto metrů různých kabelů. Poškodil však také tři optické vodiče. Na několik hodin se kvůli závadě zpomalila důležitá on-line databáze s informacemi o pacientech, takže se po dobu poškození ohrozila možnost rychlého lékařského zákroku.

„Lékaři neměli k dispozici pacientskou dokumentaci a nebyly rychle k dispozici výsledky z operací. Pokud by se například zhoršil stav u více pacientů najednou, nebyla by možná okamžitá analýza,“ přibližuje nehodu vedoucí informačních technologií (IT) krajské nemocnice Zdeněk Řezníček. „Naštěstí k ničemu nedošlo,“ doplňuje vedoucí IT.

Na podobné případy, jako jsou výpadky proudu, je pardubická nemocnice připravená. V případě poškození kabelů jsou k dispozici rezervní vodiče. V pondělním případě však došlo k nešťastné náhodě.

„Pachatel přeřezal tři kabely, jenže se mu bohužel podařilo poškodit jak hlavní vodič, tak také jeho náhradu,“ popisuje technik Řezníček.

Přístroje neohrozí ani výpadky

K narušení chodu přístrojů, na kterých jsou mnozí pacienti závislí, v těchto situacích dojít nemůže. Přístroje jsou autonomní a výpadky proudu je tak přímo neohrozí. Případ byl pro krajskou nemocnici v Pardubicích ojedinělý. „V pardubické nemocnici pracuji třináct let, ale na něco podobného si nepamatuji,“ uzavírá vedoucí IT Zdeněk Řezníček.

Škoda na majetku byla odhadnuta na čtvrt milionu korun, ale samotný zloděj si na takovou sumu rozhodně nepřišel.