„Je to jako ukrást invalidovi berle,“ posteskl si Otomar Kušička, vedoucí lékař pardubické krajské záchranky. Co se stalo? Cílem zlodějů se stala vozidla záchranné služby Pardubického kraje! Tentokrát se zloději zaměřili na sanitky v Chrudimi. Ale nebyl to první takový případ, v minulosti zloději „vybrali“ i vozidlo záchranky v Pardubicích – a to dokonce ve chvíli, kdy se jeho posádka věnovala záchraně lidského života.

Šokovaní lékaři

Zloději se vloupali hned do dvou sanitek v Chrudimi. Rozbili boční okénka a z palubní desky vytrhli nové navigační zařízení.

„Je to opravdu neuvěřitelné. V pátek jsme v celém Pardubickém kraji na všech našich čtyřiceti vozidlech dokončili instalaci nového navigačního systému a v neděli ráno už jsme byli o dvě chudší,“ řekl Otomar Kušička.

Zlodějům v Chrudimi nahrálo i to, že v nemocnici rekonstruují garáže pro sanitky. Vozidla tak dočasně parkují venku. Jejich posádky ale v neděli ráno při střídání čekal pořádný šok. Zjistily, že vozidla, na která každý v nouzi spoléhá, nemohou k zásahu vůbec vyjet. Bezohledný zloděj tak kvůli pár tisícům hazardoval se životy.

„Skutečně se jednalo o naprosto neuvěřitelnou drzost, kvůli které mohl někdo zemřít. Poškozená sanitka by k případu nemohla vyjet. Asi půl hodiny trvalo, než se z Hlinska, kde máme další výjezdové stanoviště, přesunulo náhradní vozidlo. Mezitím se urychleně pracovalo na opravě poškozených vozidel. Nebýt toho, že nám jedna servisní firma maximálně vyšla vstříc, nepodařilo by se nám odpoledne oba vozy opět uvést do provozuschopného stavu, i když bez navigace,“ sdělil Kušička.

Celková škoda se vyšplhala na částku čtyřicet tisíc korun – třicet tisíc za oba přístroje a zbytek za opravu poškozených vozidel.

Poškození sanity může způsobit i smrt

O víkendu došlo v Chrudimi ke vloupání do dvou vozidel záchranné služby. Zloději si z nich odnesli nová navigační zařízení.

Toto ale nebyl první případ, kdy se vozidla záchranářů stala cílem zlodějů. Před pár lety v Pardubicích, zatímco se zdravotníci starali o pacienta, si neznámý chmaták z jejich auta odnesl přístroj na sledování hladiny kyslíku v krvi. Pachatel tak způsobil škodu za patnáct tisíc. „Je třeba si uvědomit, že poškozená nebo neúplně vybavená sanitka k zásahu vyjet nemůže. Každé takové poškození našich vozidel může v nejhorším konečném důsledku znamenat až úmrtí pacienta,“ uvádí vedoucí lékař krajské záchranky Otomar Kušička. Navigační zařízení, která si zloději ze sanit odnesli, pomáhají záchranářům snáze najít místo události a dostat se k němu co nejdříve. A někdy jde skutečně o vteřiny.

Zaujalo Vás téma? Kupte si páteční Pardubický deník - připravujeme další reportáž.