Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédnutí za soudy: Svatá trojice - Kulínský, Zelenka, Etlík

Východní Čechy - Obcování s děvčaty, sedminásobná vražda a kšeftování s nebezpečnými odpady. Kauzy, které nejvíc otřásaly v uplynulém roce soudy ve východních Čechách. Ale po pořádku!

30.12.2007
SDÍLEJ:

Bohumil Kulínský.Foto: DENÍK/David Taneček

Je bývalý sbormistr světoznámého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský pedofil, či nikoliv

To je otázka, na kterou se dozvíme odpověď nejdříve na konci ledna, kdy bude soudní maraton pokračovat.

Kdyby se měl verdikt určovat podle posledního líčení, které se v budově Krajského soudu v Hradci Králové uskutečnilo před čtrnácti dny, padl by nejspíš rozsudek „nevinen“. Letos by to ostatně bylo už podruhé.

Naposledy se v soudní síni Kulínského zastávali svědkové jeho obhajoby.

„Kdyby se ve sboru něco špatného dělo, určitě by se nám dcera svěřila,“ tvrdili manželé Dvořákovi, jejichž dcera byla členkou sboru od svých čtyř do 17 let. A o vedení Bambini di Praga Dvořákovi hovořili v superlativech. „K dětem přistupovali s úctou, respektem a s vysokými nároky,“ dodal Radomír Dvořák.

Manželé dokonce iniciovali sepsání prohlášení za osvobození Kulínského, které podepsalo přes 600 rodičů.

Jak ostře však tato slova kontrastují s výpověďmi desítek jiných svědků a údajných obětí Kulínského!

„Dozvěděla jsem se od matky, že Bohumil pohlavně zneužil mou tehdy dvanáctiletou sestru. Strkal jí prsty mezi nohy a sahal na přirození,“ vypověděla Kulínského bývalá manželka Margita Losová. Ta chodila do sboru od 11 let a od necelých patnácti měla s Kulínským vážnou známost. Právě na zázákladě jejího trestního oznámení kauza vypukla.

Nedobrovolný sexuální styk pak měla její sestra mít s Kulínským v necelých patnácti letech.

A přidávaly se další matky sboristek. „Byli jsme zděšeni, že naše dcera měla s Kulínským sexuální styk, když měla dvanáct a půl roku. Bylo to na soustředění v Krkonoších,“ řekla matka Kateřiny Ch.

„Myslela jsem, že se mnou chce chodit, byly tam různé náznaky, například mi věnoval zvýšenou pozornost. Velmi mi to tehdy lichotilo,“ uvedla jedna ze sboristek.

Kulínský měl například přesvědčovat dívky, aby s ním chodily nahé do sauny. „Nenutil nás násilím, ale manipuloval s námi. Byl velká autorita a my ho poslouchaly,“ řekla jedna z bývalých sboristek.

„Přece člověk nepůjde do sauny v kulichu,“ oponovala sboristka, která se Kulínského naopak zastávala.

Celkem je Kulínský obžalován ze zneužití 49 sboristek. Hrozí mu až 12 let vězení.

Šest a půl roku pro expolicistu za kšeftování s jedovatými odpady

Je šest a půl roku vězení pro Václava Etlíka dostačující trest, uvážíme–li, že posloužil jako obětní beránek i úředníkům, které jeho nelegálnímu obchodování s jedovatými chemikáliemi nečinně přihlíželi? To je otázka, na kterou si musí odpovědět jeden každý z daňových poplatníků, kteří ze svých kapes 30 milionů za likvidaci Etlíkovy skládky v Libčanech na Hradecku zaplatili. „Úřady existenci lidem nebezpečného skladu spoluzavinily. Byla to Potěmkinova vesnice,“ řekla v říjnovém rozsudku soudkyně Jana Chládková.

Heparinové vraždy: také v lednu

Konec ledna bude na soudní kauzy v Hradci Králové opravdu bohatý.

Nejen že bude pokračovat monstrproces s Bohumilem Kulínským. Jen o několik místností dál začne 21. ledna soud s bývalým zdravotním „bratrem“ havlíčkobrodské nemocnice Petrem Zelenkou. S mužem, který má podle obžaloby na svědomí jednu z největších sériových vražd v novodobé historii české kriminalistiky.

Předávkováním lékem na krevní srážlivost heparin měl zabít sedm pacientů a o totéž se měl pokusit u dalších deseti.

K soudu se mu přitom vůbec nechce. Má totiž panickou hrůzu z novinářů.

A to dokonce hrozilo, že bude muset být do lednového zahájení líčení propuštěn z vazby. Státní zastupitelství totiž opomnělo vazbu automaticky po třech měsících prodloužit, jak mu ukládá zákon. Hradecký soud ale propuštění z vazby zamítl.

A ještě jeden nekonečný příběh: Fond Trend

Na rozsudek v léta se táhnoucím případu vytunelování investičních fondů Trend a Mercia si musíme počkat nejméně do poloviny příštího roku. Vlastní dokazování viny je u konce, ale hradecký krajský soud ještě čeká na znalecký posudek z oboru ekonomiky. Soud s 11 manažery fondů začal loni v lednu a je nejdéle trvajícím hlavním líčením v historii soudu. Mezi desítkami svědků byli i zakladatelé fondu, hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Obžalovaní manažeři vinu odmítají a mnozí se nechávají zastupovat advokáty. Měli fondy poškodit ve výši 1,4 miliardy korun, je to tak jeden z největších případů tunelování v Česku. Trestní spis má asi 20 000 stran.

30.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení