Před okresním soudem stanuli v minulých dnech dva mladíci ve věku dvacet a třiadvacet let. Obžaloba je vinila z toho, že celkem v sedmnácti případech kradli a loupili.

V několika případech dvojice páchala trestné činy společně, jindy každý na vlastní pěst. „Jaromír H. se dopustil pouze trestných činů krádeže a podílnictví. O tři roky mladší Lukáš T. se před soud postavil kvůli krádežím, porušování domovní svobody, poškozování cizí věci a kvůli loupežnému přepadení,“ řekl Deníku jeden z pardubických policistů.

Okrádali seniory

„Nebezpečnější z obou pachatelů je Lukáš T. Kromě krádeží a vloupačky do novinového stánku v Polabinách, kam vnikli společně s Jaromírem H. loni v březnu, má na svědomí i vloupání do prodejny v Řečanech nad Labem. Dále okradl kamaráda, kterému nejprve odcizil klíče od bytu, aby ho pak šel vykrást. Doznal i krádež tří jízdních kol,“ potvrdil nám policista. Podle něj se Lukáš T. neštítil ani okrádání starých žen. „Vždy si vybral na ulici nějakou starší ženu a té pak vytrhl kabelku a utekl. Toto provedl v šesti případech,“ dodal.

V tom posledním se však žena bránila natolik, že ke krádeži musel mladík použít i násilí. „K tomuto případu došlo ve výtahu jednoho domu v Polabinách. Žena upadla na zem a poranila si obličej. Toto bylo kvalifikováno jako trestný čin loupeže,“ potvrdil Deníku soudce pardubické okresní justice Jan Šlosar. Ten pak oba mladíky uznal vinnými. „Jaromír H. byl jako dosud bez〜úhonný odsouzen k šestiměsíční podmínce se zkušební dvouletou lhůtou. Recidivista Lukáš T., který popíral násilí, byl odsouzen ke třem a půl letům odnětí svobody nepodmíněně,“ doplnil soudce Šlosar.