Policisté v těchto dnech rozkryli skupinu padělatelů peněz. Zarážející na celé věci je to, že se jedná o chlapce ve věku 15 až 19 let!

Během několika posledních týdnů se v Pardubicích začaly objevovat falešné bankovky v hodnotě tisíc korun. Policie začala celou věc řešit v době, kdy falešnou bankovkou platil neznámý muž v marketu Billa v ulici Na Spravedlnosti. „Pokladní byly peníze podezřelé a muži, který tisícovkou platil, to dala najevo. Ten však na nic nečekal a z místa utekl. Falešné peníze se pak objevily i na dalších místech,“ řekla našemu Deníku mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

Případ se stal natolik závažným, že si jej převzala speciální skupina policistů ze sousedního Hradce Králové.

Zhruba v polovině listopadu zadrželi policisté v Pardubicích v souvislosti s jinou trestnou činností 17letého mladíka, který byl na útěku z výchovného ústavu a ze kterého se následně vyklubal jeden z podezřelých šířící padělky do oběhu. „Na útěku se seznámil s 19letým recidivistou, který se mu falešnými penězi pochlubil a nějaké mu daroval. On je pak prostřednictvím dalších osob dával do oběhu,“ uvedla mluvčí východočeské policie Iva Marková. Po dopadení této dvojice našli kriminalisté další padělky stejné série a začali pátrat po výrobci. „Tím je pravděpodobně student jedné střední školy v Pardubicích, který za pomoci výpočetní techniky a svého kamaráda vyrobil doma více jak třicet tisícikorunových bankovek,“ upřesnila Marková.

S 15letými mladíky již bylo zahájeno trestní řízení, ti starší jsou ve vazbě. Za trestný čin padělání a pozměňování peněz jim hrozí až deset let vězení!