Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachránili tonoucího muže z šestimetrové hloubky

PARDUBICKO - Opalování u vody se v minulých dnech rázem obrátilo v boj o lidský život, při kterém se počítala každá vteřina. Přinášíme vám příběh přímo jednoho z pohotových zachránců, strážníka městské policie.

15.6.2007
SDÍLEJ:

Záchrana tonoucího.Foto: HZS Rychnov n. K.

On nevyplaval!

„Měl jsem volno, proto jsme si s kamarádem Jaroslavem Waberem vyrazili na hrádecký písník. Počasí ideální na koupání. Bylo tak kolem půl šesté, leželi jsme na pláži a povídali si. Asi dvě stě metrů od nás někdo skákal do vody. Nevěnovali jsme tomu pozornost, až ve chvíli, kdy jsme si všimli, že kolem toho místa se hodně lidí dívá do vody. V té chvíli zazněla z toho hloučku věta: Ten kluk nevyplaval!,“ svěřil nám začátek příběhu Pavel Antoch.

„Kousek od nás ležel na dece jeden známý, shodou okolností taky policista. Ten popadl nějaké dětské potápěcí brýle a rozběhl se k místu, kde pod vodou zmizel ten člověk. To už jsme se zvedali také,“ vzpomíná na rychlý sled událostí strážník a pokračuje: „Bylo obrovské štěstí, že můj kamarád měl s sebou věci na potápění. Rychle jsme je posbírali a rozběhli se na pomoc. Pomohl jsem mu navléknout ploutve, brýle a šnorchl a on rychle skočil do vody. V místě, kde se pohřešovaný naposledy objevil, už v té chvíli hledal každý, kdo mohl, a zatím pořád marně. Bylo jasné, že už je někde hlouběji. Kamarád tedy skočil do vody a začal se potápět,“ řekl Antoch. První ponor byl neúšpěsný, stejně jako ten druhý. Až na třetí pokus se Jaroslav Waber vynořil z vody a za loket držel hledaného muže.

6 metrů pod vodou

„Měl obrovské štěstí. Pod vodou byl kolem tří minut. Našel ho až v nějakých šesti metrech pod hladinou. Chlapíka, kterého vytáhl, byl pořádný kus. Skočil jsem do vody k nim a společně s dalšími ho pomohl vytáhnout z vody. Dal nám pořádně zabrat, přestože nás bylo víc. Hned jak ho položili, nahmatal jsem mu na krku puls. Už ale nedýchal, vytáhl jsem mu tedy zapadlý jazyk a začal s umělým dýcháním. Chvíli trvalo, než se chytil. Otočili jsme ho na bok, aby mohl vyzvracet vodu z plic a nosu, což se stalo,“ popsal oživovací pokusy Antoch. Drama však ještě němělo skončit. Muž, který byl pod vodou dlouhou dobu, totiž nenabyl vědomí a opět mu zapadl jazyk.

„Nedalo se nic dělat. Znovu jsem musel vyndat jazyk a přidržovat jej prstem, zatímco jsem ho i přes zvratky napodruhé rozdýchával,“ popsal boj o život strážník.

Mezitím už na místo doráží i policejní hlídka a hned za ní sanitka. Lékaři na místě muže přebírají. Na jeho převoz do pardubické nemocnice ale pro jistotu přivolávají vrtulník.

„Pro mě to nebyla nijak mimořádná situace. Jako člen týmu pro řešení krizových situací trénuji s kolegy nejrůznější způsoby záchrany lidského života, tedy i záchranu tonoucích a poskytování první pomoci,“ říká skromně Pavel Antoch.

„Až teď se mi doneslo, že se ten tonoucí jmenuje Standa, takže bych rád touto cestou vzkázal, že mu s kamarádem držíme palce, ať vyhraje i tu druhou půlku boje, abychom to společně mohli jít oslavit,“ vzkazuje touto cestou za oba zachránce městský strážník Pavel Antoch.

15.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení