Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stále na svobodě. Dva Romové, kteří do bezvědomí zbili vychovatele pardubické věznice jsou volní

Pardubice - AKTUALIZOVÁNO - Brutálnímu napadení čelil ve čtvrtek 31. 1. v sedm hodin v podvečer devětapadesátiletý muž na pardubickém sídlišti Dubina. Jako terč si jej zvolila dvojice Romů. A co teď dělají pachatelé, kteří muže napadli? Užívají si volnosti!

1.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dvojice pachatelů, kteří ve čtvrtek 31. ledna napadli a těžce zranili vychovatele pardubické věznice, je na svobodě. Jak je možné, že pachatelé tak brutálního útoku, dopadeni bezprostředně po činu, nejsou ve vazbě?

„Naši strážníci dvojici dopadli ve vnitrobloku v Husově ulici, kde se oba pokušeli ukrýt. Ihned po zadržení se oba mladíci našim strážníkům k činu přiznali,“ řekl Pavel Čejka, mluvčí pardubické městské policie.

Státní zástupce ani policie dosud ale nikoho neobvinili. „Bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví. K uvalení vazby nebo sdělení obvinění z trestného činu ale chyběly důvody,“ sdělila mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

„Jeden z nich měl údajně přiznat i to, že muže napadli protože si jej pamatoval z předchozího pobytu za mřížemi,“ řekl informovaný zdroj.

„Z pozice mluvčího vězeňské služby bohužel nemohu propuštění pachatelů na svobodu komentovat,“ řekl mluvčí pardubické věznice Martin Kocanda.
„Většina našich zaměstnanců byla tím činem naprosto otřesena. Prakticky se ale proti takovým případům nelze ani bránit, pokud k nim dojde mimo areál věznice. Otázka zní, nakolik je šťastná současná právní úprava, která říká, že místo výkonu trestu by mělo být co nejblíže trvalému bydlišti odsouzeného. Přináší to výhody pro příbuzné trestaného, na druhou stranu to naše zaměstnance vystavuje nebezpečí kontaktu s propuštěnými trestanci a jejich rodinami. A právě trestanci bydlící ve vnitrobloku v Husově ulici, který s věznicí prakticky sousedí, jsou u nás poměrně často,“ dodává Kocanda.

Co se stalo?

Vše se odehrálo na autobusové zastávce Jana Zajíce. Motivem velmi brutálního útoku bylo podle informací Pardubického deníku zaměstnání napadného. Ten měl pracovat jako vychovatel v blízké pardubické věznici. Jeden z Romů měl napadeného poznat a vyřízovat si s ním osobní účty.

Celou událost oznámil na linku 156 jeden ze svědků události. Na místo ihned vyrazila motorizovaná hlídka, ale to už dvojice útočníků mizela z místa činu.

K jejich smůle ale šel okolo jeden ze strážníků městské policie. Ačkoliv byl mimo službu, ihned začal od svědků zjišťovat popis dvou provinilců. A štěstí mu přálo, když povedenou dvojici zahlédl. Vydal se tedy za nimi.

„Strážník se zároveň mobilním telefonem spojil s naším operačním střediskem a naváděl hlídku přímo k pachatelům,“ uvedl zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.

Dvojice pachatelů zamířila ke vnitrobloku v Husově ulici. Okolní obyvatelé už dlouhodobě upozorňují na zvýšenou míru kriminality kolem tohoto místa, ve kterém se rozhodla ukrýt i tato dvojice násilníků. Rukám zákona ale neunikla.

Strážníci oba zadrželi. Jeden z pachatelů se ukrýval pod schody, odkud byl vytažen. Druhý se rozhodl spasit útěkem do vyšších pater, ale ani jemu se nepodařilo utéct příliš daleko a byl rovněž dopaden.

Ke zraněnému muži mezitím přijela záchranka. Lékaři konstatovali, že způsobená zranění hlavy vyžadují hospitalizaci s dlouhodobou pracovní neschopností. Vychovatel utrpěl množství tržných ran, zlomeniny lícních kostí a otřes mozku s mimořádným otokem hlavy. Nyní leží na neurochirurgickém oddělení pardubické nemocnice.

Mezitím už si pro dva snědé násilníky přijela policie.

Dva mladíky ve věku sedmnáct a devatenáct let si od strážníků přebrala policejní hlídka. Na místě bylo zjištěno, že jsou navíc oba pod vlivem alkoholu, proto byli umístěni na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Vyslechnuti byli teprve včera. Oběma hrozí obvinění ze dvou trestných činů a to z výtržnictví a ublížení na zdraví. Zde je trestní sazba až dva roky odnětí svobody. „V případě, že by se ale zranění napadeného muže ukázala jako zvlášť závažná nebo zanechala trvalé následky, může se kvalifikace změnit,“ uvedl Deníku jeden z pardubických policistů.

Napadený muž mimo ohrožení života


Vězeňský vychovatel, kterého těžce zranili dva romští útočníci skončil na neurochirurgickém oddělení pardubické nemocnice. Podle posledních informací je mimo ohrožení života.

„Byl jsem jej vpátek navštívit a promluvit si sním. Mohu potvrdit, že mu již nehrozí bezprostřední smrtelné nebezpečí,“ uvedl pro Pardubický deník Martin Kocanda, tiskový mluvčí pardubické věznice.

Šokující případ napadení zaměstnance vězeňské služby je vPardubicích první svého druhu.

„Ještě se nám nikdy nestalo, že by mimo areál věznice došlo knapadení našich zaměstnanců. Toto je poprvé. Příčinou útoku bylo skutečně jeho zaměstnání. Napadli jej, protože vněm poznali jednoho znašich pracovníků. Jestli se však jednalo o pomstu bývalého vězně, což by mohlo u toho devatenáctiletého připadat vúvahu, nebo pomstu za jiného člena rodiny, zatím nevíme, to musí ukázat až vyšetřování,“ řekl Kocanda.

Podle jeho slov se jednalo o jednoho znejlepších vychovatelů, kteří ve věznici působí a nepamatuje si, že by mezi ním a vězni vposlední době došlo knějakým závažným konfliktům. Naopak, tento vychovatel byl mezi trestanci oblíben.

Kdo je vězeňský vychovatel

Vězeňský vychovatel zajišťuje spojení mezi skupinou trestanců a vedením věznice i okolím. Je snimi denně vkontaktu. Dohlíží na práva odsouzených, příjem balíčků, domlouvá návštěvy a poskytuje poradenský servis. Je rovněž jedním zdůvěrníků, na které se mohou vězni vpřípadě potřeby obracet.

Autor:

1.2.2008
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení