Operační a informační středisko hasičů v Pardubicích zaznamenalo o víkendu telefonáty oznamující výskyt tohoto nebezpečného hmyzu poblíž obydlí, na veřejných prostranstvích, u škol a dalších míst, kde je poměrně čilý ruch. V sobotu a v neděli to bylo například v Pardubicích na Pražské ulici, u chrudimské pohotovosti, v Hegerově ulici v Poličce či na Masarykově náměstí v Moravské Třebové.

V tomto období se nejčastěji jedná o výskyt včel. V letních měsících pak hlavně o sršně a vosy. V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních, méně nebezpečných případech, dávají záchranáři přednost odborníkům. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak po průzkumu provede velitel opatření, aby se zabránilo ohrožení. Vytýčí prostor a případně počká na odbornou firmu,“ řekla našemu Deníku mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Vendula Horáková.

Včelaři v tomto období radí, jak se zachovat v případě výskytu včelího roje. „Pokud se jedná o roj včel, který se usadí jako ‚hrozen’ na nějakém místě – například na stromě, lidé by se neměli ohánět a panikařit. V této chvíli včely neútočí, protože hledají nové místo, aby založili nový roj. Lidem nyní neublíží. Včelí roj v ,hroznu’ na stromě či na jiném místě může zůstat několik dní nebo během pár hodin odlétne. Opravdu není potřeba se bát, v České republice totiž útočné včely neexistují,“ vysvětlil nám jeden z pardubických včelařů.