Šedesátiletá žena ze zahrádkářské kolonie v blízkých Nemošicích svého vraha, který ji v noci na úterý utloukl kvůli pár tisícům korun kladivem, dobře znala.

Podle policie sice 16letý chlapec z výchovného ústavu nebyl jejím příbuzným, ale zdaleka u ní v domku nebyl poprvé. On šel krást najisto a nejspíš svůj čin plánoval.

Mrtvolu ženy pak našla ráno zabalenou v koberci její šestnáctiletá nevidomá vnučka.

Trest za smrt? Pět až deset let

„Pachatel se s obětí znal a ona ho pustila dál,“ uvedl včera vyšetřovatel Milan Jušta. „Vypadá to, že si přišel pro vozidlo, pro peníze, případně pro to, co ještě v domě najde.“

Jenže se do jeho brutálního plánu vloudila chybička. Policii se přihlásil svědek, který mladíka na místě vraždy viděl. A poskytl podrobný popis. Začalo být jen otázkou času, kdy pachatel skončí za mřížemi.

S několikatisícovým lupem vrah z Nemošic zmizel zaparkovaným autem Hyundai Atos směrem na severní Moravu. Tam se nachází ústav, odkud utekl. V Hranicích na Moravě auto kvůli závadě nechal a pokračoval vlakem do Ostravy. Ukradené peníze mezitím utratil. V Ostravě ho policisté dopadli. Nevzpíral se a ke všemu se přiznal.

„Zadržení proběhlo bezproblémově, mladík se k jednání srdečně postavil a doznal se. Jako by čekal, že ho dříve či později dopadneme,“ dodal Jušta.
Mladík měl problémy se zákonem už dříve. Policie ale odmítla upřesnit jaké. Za nepravděpodobnou vyšetřovatel včera označil původně zvažovanou verzi, že mladík přišel loupit s dalším komplicem.

„Vzhledem k věku obviněného, neboť je mladistvý, mu hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let,“ sdělila policejní mluvčí Iva Marková.
Nemošická vražda je letošní první v pardubickém okrese a druhou ve východních Čechách. Za poslední dva roky šetřili policisté v kraji celkem 19 vražd, vraha ve všech případech dopadli.

 

 

 

Žena byla srozbitou hlavou nalezena uvnitř vdomě. Její tělo měl pachatel zabalit do koberce a ukrýt na místě činu. Proč, není dosud zcela jasné.

Na případ je uvaleno přísné informační embargo. „S vyšetřovatelem jsme se dohodli, že nebudeme poskytovat ani základní informace. Policisté budou místo ohledávat až do večera,“ řekla včera tisková mluvčí východočeské policie Iva Marková.

Našemu Deníku se ale podařilo zjistit, že se snejvětší pravděpodobností jednalo o loupežnou vraždu! „Z místa činu, kromě jiného, zmizel také osobní automobil značky Hyundai. Je možné, že vněm odjel právě pachatel,“ uvedl dobře informovaný zdroj.

„Pachatel si místo mohl vybrat právě kvůli tomu, že šlo o jediný dům mezi chatičkami a žena jej mohla při vloupání vyrušit. Přízemní dům nebo spíše vilka je nedávno postavená, na pozemku je i bazén. Ostatní stavby vokolí jsou klasické chaty, proti kterým dům vypadal, že vněm bude co ukrást,“ řekl dobře informovaný zdroj.

Původní spekulace o tom, že by snad vrahem mohla být ženina vnučka, skterou oběť vdomě žila, se zřejmě nezakládají na pravdě. Pardubickému deníku se totiž podařilo zjistit, že šestnáctiletá dívka je nevidomá! Dívka, o kteoru se zavražděná od jejích čtyř měsíců starala, byla na místě vyslechnuta spolu sdalšími svědky. Mezi nimi byla i manželská dvojice, která se měla se ženou znát.

Dům i jeho okolí prohledávaly několik hodin desítky kriminalistů. Se zajišťováním stop pomáhal i policejní pes.

Podobný případ se vPardubicích již stal, a to před několika lety. Tehdy kriminalisté také vyšetřovali vraždu - ve Sladkovského ulici. Oběť byla nalezena ve sklepě – rovněž zabalená do koberce.

 

 

 

(Jan Šafář)