Nemyslíte si, že vykázání domácího násilníka ještě víc rozběsní a ženě po těch deseti dnech může ve vzteku o to víc ublížit?

Z agresora se během těch deseti dnů opravdu nestane beránek. Je to příliš krátká doba. Vykázání je ale způsob, jak ženě pomoci rychle ulevit a vytvořit jí podmínky a čas, aby problém začala řešit. V západní Evropě se institut vykázání naopak osvědčil. Pravdou ale je, že není všemocný.

Ale jak chcete během deseti dnů vyřešit letité partnerské neshody a domácí násilí?

Teď si nerozumíme. Mluvím především o vyřešení existenční situace týrané ženy. Během těch deseti dnů by měla stihnout vyhledat pomoc právníka, zahájit rozvodové řízení a najít si přechodný azyl, odstěhovat se do bezpečí.

Tím tedy říkáte, že vykázání samo o sobě nic neřeší?

Jistě, že ne. Vykázání není lék, ale spíše pomůcka pro týrané ženy, které však samo o sobě zpravidla skutečně nic nevyřeší. V opravdu vyhrocených situacích musí být spojeno s okamžitým vyhledáním pomoci a azylu.

Deset dní je ale na odstěhování hodně krátká doba. Natož, když se žena sama musí psychicky srovnat a do toho se ještě starat o děti?

Soud může tuto lhůtu prodloužit na měsíc. V každém větším městě dnes fungují byty pro azylové bydlení, určené také pro oběti domácího násilí.