Přestože se právě v tomto předsvátečním období policisté zaměří na tento druh trestné činnosti, nemohou uhlídat každou tašku, kapsu či peněženku. Apelují tedy na lidi, že za své osobní věci si odpovídá každý člověk sám a může udělat hodně pro to, aby k okradení nedošlo.

„V první řadě musí každý začít sám u sebe a riziko okradení si uvědomit a připustit. Spousta lidí si totiž myslí, že jim se to stát nemůže. To je ale zásadní chyba!,“ říká mluvčí pardubické policie Dana Hejkalová a přidává několik rad: „Je dobré u sebe nenosit větší hotovost. Peníze si rozdělit na více míst, doklady nenosit v peněžence, být stále ve střehu a ani na chvilku nespustit oči ze svých věcí.“

Policie dále varuje před odkládáním tašek na nákupní košík. „Takhle o své věci přichází mnoho lidí,“ potvrzuje Dana Hejkalová.

V případě okradení v obchodním domě je potřeba požádat o pomoc ochranku. Samozřejmě krádež je dobré neprodleně ohlásit také policii. „Lákavé pro zloděje jsou i věci ponechané ve vozidlech,“ varuje dále policejní mluvčí.