Pardubicko

Divadelní festival Pernštejn(l)ove

Poslední den divadelního festivalu na pardubickém zámku zakončí v sobotu 1. srpna hned dvě divadelní hry. První z nich bude netradiční Představení (rande) naslepo od 18 hodin v šapito. Nikdo tedy dopředu neví, kdo bude hrát a na jaký titul se mohou diváci těšit. Poslední divadelní hrou celého festivalu je hořká komedie Tlustý prase, kterou na zámeckém nádvoří ve 21 hodin uvede Divadlo bez zákulisí ze Sokolova. Jde o současný příběh velké lásky, která musí přemoci několik kilo nadváhy. Vstupné na každé představení je 200 Kč na osobu. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupenky je možné zakoupit v Infocentru Pardubice nebo v sítí SMS Ticket.

Koncert Mig 21 v Automatických mlýnech

V rámci koncertního seriálu Pardubické hudební mlýny zavítá v sobotu 1. srpna do Pardubic oblíbená kapela Mig 21 v čele se zpěvákem Jiřím Macháčkem. Prostory Automatických mlýnů budou otevřené již od 18 hodin, oficiální začátek vystoupení popové skupiny je ve 20 hodin. Kapacita vstupenek je omezená, zakoupit se dají online v síti Xticket za 450 Kč.

Perníková 24 pod Kunětickou horou

Nadační fond 2P pořádá pod záštitou náměstka primátora Rychteckého a člena Rady Pardubického kraje Živného charitativní cyklistický závod družstev i jednotlivců pod Kunětickou horou. Závod začne ve 12 hodin v sobotu 1. srpna a skončí opět ve 12 hodin v neděli. Cílem závodu je nejen poměřit své síly a užít si příjemný víkend v přírodě pod Kunětickou horou, ale také podpořit handicapované sportovce, v jejichž prospěch budou rozděleny ujeté kilometry v přepočtu na finanční prostředky darované sponzory závodu.

Křest CD v Ponorce

Kapela Safe Exit pokřtí v sobotu 1. srpna v 19 hodin své nové CD Za Dveřmi v pardubickém klubu Ponorka. Během večera vystoupí rockové kapely Safe Exit, Lost In Hope a Beat Busters. Vstupné je 90 Kč a bude možné koupit si také křtěné album.

Perníková chaloupka Ráby

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa. V pohádkovém lese si každý na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to bylo, když Jeníček s Mařenkou putovali k perníkové chaloupce. V budově bývalého Loveckého zámečku (z roku 1882) najdete sídlo Úřadu vlády Perníkového hejtmanství s celoročním provozem Muzea perníku a pohádek "Perníková chaloupka" a se zábavnými atrakcemi pro rodiče s dětmi.

Hrad Kunětická hora

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka. 

Zámek Pardubice

V zámku je umístěno Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Volně přístupná je výstava fotografií z honů v parkánu zámku a také stezka Bosou nohou po valech. Návštěvníci se projdou mimo jiné po modřínových šiškách, borové kůře, dvou druzích písku, vrbovém proutí, kačírku nebo hebkém mechu. Stezka vznikla na druhém rondelu (jihozápadním), který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem.

Chrudimsko

Studnice Fest

Hlinsko oživí na celý víkend hudební open air festival Studnice Fest. Festival začíná již v pátek 31. července v kulturním areálu LP Cihelka Blatno a objeví se na něm známé kapely jako je Vypsaná Fixa, Monkey Business nebo Gaia Mesiah. Sobotní program začíná ve 12 hodin vystoupením Essence, potom přijdou na řadu Gorily v mlze, Herbert Einstein, Corpulent Provocateur, Volant, The Silver Spoons, ve 21 hodin Monkey Business a ve 22:50 Gaia Mesiah. Akci zakončí v brzkých ranních hodinách hudebník Záviš. Vstupenky v předprodeji již nejsou, ale budou na místě za 590 Kč na celý festival a za 450 Kč na pátek nebo sobotu. Děti do 150 centimetrů, ZTP a prvních 30 obyvatel Studnic mají vstup zdarma.

Komentovaná prohlídka 61. Výtvarného Hlinecka

Výstava 61. Výtvarného Hlinecka Z Torbole do Palerma zavede diváky na putování po Itálii 19. století, kterou představí tak, jak ji na svých cestách viděli a vnímali čeští krajináři. V sobotu 1. srpna bude od 14 hodin v Městském muzeu a galerii Hlinsko speciální komentovaná prohlídka s autorkou výstavy Šárkou Laubnerovou. Vstup je v rámci běžného vstupného – plné za 70 Kč, snížené za 50 Kč.

Divadlo na Košumberku

V sobotu 1. srpna od 20 hodin se bude na hradě Košumberk hrát divadelní představení Don Quichote a Sancho Pancha. Představení uvede Divadlo commedia Poprad. Na místě bude k dispozici občerstvení. Vstupné pro dospělého činí 100 Kč, zlevněné vstupenky jsou za 50 Kč.

Koncert kapely Odyssea na Konopáči

Rocková hudební skupina Odyssea zahraje 1. srpna od 20 hodin v Letním kině Konopáč u Heřmanova Městce. Jde o přesunutý koncert z 20. června. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji v Turistickém infocentru Heřmanův Městec nebo online na www.spokul.cz za 250 Kč.

Tradiční textilní a stavební techniky na Veselém Kopci

V sobotu i v neděli bude pro rodiče s dětmi na Veselém Kopci připravena dílnička Tradiční textilní techniky. Poté je na programu povídání o tradičních stavebních technikách Českomoravské vrchoviny s názve Od stromu až k domu. Návštěvníci se dozví, jak naši předci dokázali ke stavbě svých obydlí využít běžných přírodních materiálů a uvidí i několik základních stavebních technologií. 

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady. Hrad byl podle pověsti založen v 11. století, ve 12. a 13. století byl držitel klášter Benediktů z Vilémova. V roce 1455 se stívají pány hradu Trčkové z Lípy za jejichž vlády hrad zpustl. Z hradu se zachovaly zbytky zdiva hradeb, polozasypaný příkop, část vstupní brány, dvě půlkruhové dělové bašty a jedna menší bašta s neobvyklým půdorysem.

Betlém Hlinsko

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Zámek Slatiňany

Kde jinde máte na několika hektarech zámek, hřebčín, rozlehlý anglický park, rekreační lesy s množstvím sportovišť, oboru s jeleny a muflony, třešňovou alej a nedaleko též alej jedlých kaštanů? Přijeďte do Slatiňan a užijte si den plný poznání, zábavy a odpočinku.

Rozhledna na hradě Lichnice

V torzu hradního věže na Lichnici se nachází 13 metrů vysoká rozhledna, z toho osm a půl metru je přímo ve hradním střepu. Zatímco předchozí rozhledna byla dřevěná, základem nové je ocelová konstrukce a točité dřevěné schodiště a zábradlí. Kovové části jsou matné, aby věž neodrážela paprsky slunce. Za pěkného počasí se odtud dá dohlédnout až 140 km daleko na vrchy Říp, Milešovku či Sněžku, hrad Bezděz, ale i města Kolín a Kutnou Horu.