Májové letecké Pardubice
KDY: 28. a 29. května
KDE: třída Míru, Pardubice

Pardubice žijí tento týden letectvím. V souvislosti s 30. výročím od první Aviatické pouti a 110. výročím prvního dálkového letu letce Jana Kašpara jsou v ulicích města připraveny výstavy. Jsou k vidění na třídě Míru, před pardubickým vlakovým nádražím a také v obchodním centru Palác Pardubice. V pátek 28. května bude na třídě Míru od 11 do 18 hodin vystavena maketa Supermarine Spitfire - letounu, který sehrál významnou roli v době II. světové války. V průběhu celé akce bude probíhat vždy v celou hodinu komentovaná prezentace. Tradiční Aviatická pouť pro veřejnost se letos konat nemůže, ale v sobotu 29. května čeká na všechny zájemce Televizní Aviatická pouť speciál, kterou bude možné sledovat v přímému přenosu od 14 hodin na programu ČT24. Zároveň organizátoři připravují pro veřejnost projekci přímého přenosu Aviatické pouti na třídě Míru. V sobotu zde instalují velkoplošnou obrazovku, na které bude možné sledovat přímý přenos Aviatické pouti z pardubického letiště a videodokumenty o historii Aviatické poutí. V rámci projekce proběhne autogramiáda pilotů a také setkání fanoušků a podporovatelů Aviatické pouti. Vše začíná od dvanácti hodin, samotný přenos poté startuje ve 14.00 hodin.

Noc kostelů
KDY: 28. května
KDE: Pardubicko - 7 kostelů 

Více než padesát kostelů v Pardubickém kraji se zapojí do páteční akce Noc kostelů. Na Pardubicku to jsou: Bukovka, evangelický kostel; Horní Ředice, kostel sv. Václava; Chvaletice, evangelický kostel; Pardubice, kostel sv. Bartoloměje; Přelouč, kostel Navštívení Panny Marie, hřbitovní; Přelouč, kostel sv. Jakuba Většího; Sezemice, kostel Nejsvětější Trojice. Program najdete na www.nockostelu.cz. Například pardubický kostel sv. Bartoloměje pro návštěvníky připravil od 20 hodin komentované prohlídky, v Sezemicích kromě jiného zazní varhanní hudba.

Výstava Nížina s autorem 
KDY: 30. května
KDE: Zámek Pardubice
ZA KOLIK: zdarma

Open Air galerie Parkán u pardubického zámku letos patří pardubickému fotografovi Radkovi Kalhousovi a jeho výstavě Nížina. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo na neděli 30. května komentovanou prohlídku výstavy právě s jejím autorem. Začíná ve 14 hodin a je zdarma. Jen je potřeba místo dopředu rezervovat e-mailem na podrouzkova@vcm.cz. Fotografický soubor Radka Kalhouse pod názvem Nížina je součástí dlouhodobého projektu, který mapuje Pardubice a jejich okolí. „Jedná se o fotografie krajiny na předměstích města, ale i otevřené krajiny Polabské nížiny. Uznávaný pardubický fotograf se ve snímcích pokouší najít skrytou krásu této monotónní a ploché krajiny a svým subjektivním pohledem přenést její náladu na diváka,“ popsala výstavu kurátorka Východočeského muzea Veronika Schiebelová.

Ornitologická vycházka
KDY: 29. května
KDE: Pardubice (sraz u zámku)

Vydejte se v sobotu 29. května na muzejní ornitologickou vycházku pardubickými parky podél Chrudimky k bývalému vojenskému cvičišti Červeňák a zažijete pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Sraz je v sobotu v sedm hodin ráno před bránou zámku, předpokládaný konec ve 12 hodin (s možností odejít dříve). Procházka je dlouhá asi pět kilometrů a je vhodná pro rodiny s dětmi. S sebou se hodí dalekohled a terénní obuv. Z důvodu omezené kapacity je nutná registrace zájemců přes muzejní web vcm.cz/akce/ranni-ornitologicka-vychazka/, facebook nebo e-mail praus@vcm.cz.

Arnoštem po Labi
KDY: podle jízdního řádu
KDE: kotviště  na nábřeží Václava Havla, Pardubice
ZA KOLIK: rodinná do Kunětic cca 450 Kč

Restaurační a výletní loď Arnošt z Pardubic nabízí pravidelné plavby podle letního jízdního řádu. Pátek 28. 5./15:30 až 17:30/SRNOJEDY; sobota 29. 5./11:00 až 14:00/KUNĚTICE; sobota 29. 5./15:30 až 18:30/KUNĚTICE; neděle 30. 5./11:00 až 14:00/KUNĚTICE; neděle 30. 5./16:00 až 18:00/BROZANY. Nutná je předchozí rezervace plavy. Podrobné informace na www.lod.cz

Tip na výlet: České Petrovice
KDY: areál so – ne 10:00 – 18:00, rozhledna Amálka 13:00 – 17:00
KDE: České Petrovice (okres Ústí nad Orlicí) 

Nevíte kam vyrazit na víkend? Sportareál České Petrovice nabízí k vyzkoušení jízdu na horských terénních kárách. Lyžařský vlek vás vyveze na vrchol kopce a poté si vyberete vlastní trasu pro cestu dolů. Můžete vyrazit také na rozhlednu Amálku, která se nachází nad Sportareálem. Z otevřené plošiny ve výšce 5 metrů spatříte celý severní obzor od západu k východu – Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Rychlebské hory, Žamberecko i Polsko. Asi 100 m od sjezdovky najdete parkoviště se 100 místy vyhrazené pro návštěvníky areálu.

Historický motoráček jede
KDY: 29. května
KDE: Pardubice - Chrast

V sobotu opět vyjede historický motoráček z Pardubic do Chrasti u Chrudimi a zpět. Z Pardubic z hlavního nádraží vyrazí směr Rosice nad Labem, Chrudim, Slatiňany, Chrast v 9:45 a ve 13:15, z Chrasti pak vyjede opačným směrem v 11:00 a 14:35 hodin (více na www.motoracek.cz). Po celý den (10 až 17 hodin) bude otevřeno železniční museum v Rosicích nad Labem, které se může stát cílem vašeho výletu. Za příznivého počasí budou v Rosicích jezdit malé modely. Jízdenky se kupují jen ve vlaku, jednosměrná stojí pro osobu 20 až 70 korun(podle cílové stanice). Přeprava kočárků je omezena na jeden ve vlaku.