Koně v akci 
KDY: sobota 5. září 
KDE: dostihové závodiště v Pardubicích 
ZA KOLIK: základní vstupné 120 Kč (předprodej), 150 Kč na místě

Na dostihovém závodišti v Pardubicích se v sobotu koná mezinárodní výstava Koně v akci. Zároveň zde město Pardubice – Evropské město koní 2020 – organizuje Evropský den koní. Budou k vidění koně různých plemen a dovedností, zazní hudba z celého světa, bude se tančit, zpívat i sportovat. Program na dostihovém závodišti startuje v 9 ráno, kdy začnou soutěže, otevře se jarmark, výstava i Evropské městečko, a skončí večer koncertem Deep Purple Revival. 8:00 hod. otevření areálu, 9:00 hod. zahájení chovatelských přehlídek, otevření řemeslného jarmarku a dětských stanovišť, otevření Evropského městečka, otevření výstavy „Letem dostihovým světem“, 11:00 hod. workshop flamenco, 13:30 hod. zahájení programu před hlavní tribunou s tradičními ukázkami koní, 18:30 hod. koncert Deep Purple Revival. 

100 let skautů v Holicích 
KDY: 5. zaří 
KDE: Holice 
ZA KOLIK: zdarma 

Skautské středisko Holice zve všechny občany na oslavy 100 let skautingu v Holicích, které se uskuteční 5. 9. 2020 od 13:30 do 23:00 v prostoru u kulturního domu a ZUŠ Karla Malicha v Holicích. Těšit se můžete na písničkáře Michala Horáka, improdivadlo Paleťáci, skautskou dechovku, kapely The Backway nebo Vůně borovic, ale také na bohatý doprovodný program, například 5D kino, únikovou hra Rakša (nutno předem přihlásit na holice@skaut.cz), vysoké a nízké lanové překážky, lukostřelbu, boj na kládě a mnoho dalšího. Občerstvení zajištěno. Pořadem provází moderátor Karel Král. Vstup zdarma. Z nařízení Vlády ČR je počet účastníků akce omezen, proto neváhejte a dorazte co nejdříve.

Choltický deštník 
KDY: 5. září 
KDE: Choltice - zámek 
ZA KOLIK: Vstupné pro dospělé činí 100 Kč, děti od 5 do 15 let zaplatí 40 Kč 

Na zámku v Cholticích se v sobotu uskuteční 8. ročník benefičního festivalu Choltický deštník. Od 13 hodin vystoupí: Budoár staré dámy, Good season (šansony), Zlatohoráci (kahancové tance), Šutr band (country) a Trilodivadlo. V programu Převážně nevážně společně vystoupí písničkářka Jana Rychterová a sexuolog Radim Uzel. V doprovodném programu si mohou zejména děti užít soutěže a kvízy s Kmenem Trilobit. Připravena je také jízda na koních, výstava obrazů a prohlídky zámku a kaple. Vstupné pro dospělé činí 100 Kč, děti od 5 do 15 let zaplatí 40 Kč. Výtěžek bude použit na činnost choltického Centra denních služeb Další cesta, které pomáhá dospělým osobám s postižením hodnotně žít.

Výstava domácího zvířectva v Dolanech 
KDY: 5. září 
KDE: Dolany 

Základní organizace Českého svazu chovatelů v Dolanech u Pardubic pořádá výstavu domácího zvířectva. Součástí výstavy je soutěž 4. základních organizací v odbornostech králíků, drůbeže, holubů, expozici králíků vídeňských plemen a okrasného ptactva. Na výstavě lze zakoupit chovná zvířata na doplnění vlastních chovů. Výstava se koná v Dolanech v sobotu 5. 9. od 8 do 17 hodin a v neděli 6. 9. od 8 do 13 hodin.

Pochod a cyklovýlet po Železných horách  
KDY: 5. září 
KDE: start Třemošnice 
ZA KOLIK: 30 Kč 

Cykloturistický oddíl ŽSK Třemošnice zve na pěší trasy: 6,5 kilometrů, 12 kilometrů, 18 kilometrů nebo na cyklotrasu 30 kilometrů. Prezence na náměstí u cukrárny od 8 do 10 hodin, cíl u cukrárny do 14:30 hodin, startovné je třicet korun. 

17. Košumberský dětský den 
KDY: 6. září  
KDE: Košumberk - Luže 
ZA KOLIK: 30 Kč 

17. Košumberský dětský den se uskuteční v neděli na nádvoří hradu Košumberk na Chrudimsku. Program začne ve 13.30 hodin. Zahájí ho sám Jan Ámos se svým ochráncem Karlem starším ze Žerotína. Děti potom budou moci procházet různá stanoviště, kde se dozvědí zajímavé informace ze života Jana Ámose a s postavami budou plnit úkoly. Setkají se i s Komenského synem Danielem, který byl jeho písařem, dále je bude čekat zeť Petr Figulus, Albrecht z Valdštejna, manželka Marie Dorota Komenská, malíř Rembrandt – přítel Komenského, švédská královna a další. Dětský den bude také obohacen o putovní výstavu o Janu Ámosu Komenském – Jak chtěl změnit svět (k výročí 350 let úmrtí J. A. Komenského). V 16.30 začne divadelní představení dětí ze ZUŠ Luže. Vstupné 30 korun. Výtěžek bude věnován humanitární organizaci ADRA na nemocnici v keňském Itibu.

Benefiční festiválek 
KDY: 6. září 
KDE: Pardubice - Staré Čívice 
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné (výtěžek pomůže dětem) 

V neděli od 13 hodin můžete strávit příjemné nedělní odpoledne na Benefičním festiválku v zahradním parku ve Starých Čívicích. Svým vstupným podpoříte Elišku, Deníska a Šarlotku – děti, které se potýkají se zdravotními problémy. Na festiválku zahraje skupina Mixle v Piksle, Jakub Děkan a na závěr XINDL X. Pro děti je připraveno mnoho soutěží, klauniáda, skákací hrady, jízda na koni, nafukovací basketbal. Uskuteční se také charitativní tombola a sportovní fandy jistě zaujme dražba podepsaných dresů – hráče NBA Tomáše Satoranského či Milana Škody z mistrovské SK Slavia Praha.