Pardubicko

Jako břitva
KDY: 12. února
KDE: Východočeské divadlo Pardubice

Městské divadlo Pardubice uvede v sobotu od 18 hodin hru Jako břitva. Je to zemitě poetická, vtipná hra o Boženě Němcové, která ale nelíčí její životní příběh, spíš se básnivými doteky přibližuje k tomu, co je v osudech výjimečné spisovatelky neuchopitelné. V hlavní roli M. Sikorová. Režie R. Lipus. Cena vstupenky od 300 Kč.

Modelářská burza
KDY: 12. února
KDE: železniční depo, Pardubice

První modelářská burza roku 2022 v Pardubicích se koná tuto sobotu v železničním depu. Otevřeno je od 8 do 11 hodin. Akce je zaměřená zejména na železniční modely, které zde můžete vyměnit, zakoupit, nebo prodat. Akce má tradici od roku 1984. Železniční depo najdete v ulici Na Staré poště, kam dojdete pěšky po schodech za podjezdem z ulice 17. listopadu, nebo přijedete autem z ulic Milheimova a V Ráji. Vstup do budovy je označen. Zavítat může kdokoliv, akce omezená věkově není. Na místě bude také stánek s železniční literaturou a upomínkovými předměty Muzea Rosice nad Labem.

Hardcore night
KDY: 12. února
KDE: Žlutý pes, Pardubice

V sobotu můžete v klubu Žlutý pes v Pardubicích prožít Hardcore night. Vystoupí Streetmachine, Meresiew, Pavilon9, Plán to Kill, The Rapist. Začátek koncertu v 19 hodin, klub otevřen od 18 hodin. Vstupenky 220 Kč.

Safari karneval
KDY: 13. února
KDE: DDM Beta na Dubině 

Dům dětí a mládeže Beta pořádá ve velkém sále DDM na Dubině v Pardubicích zábavný animační program pro děti. Děti si v neděli od 15 hodin mohou v soutěžích vyzkoušet své dovednosti. Zatančí si a zasoutěží s divokými zvířaty. Zjistí, které zvíře je nejsilnější, nejrychlejší a které má jedovaté zuby. Vstupenky budou k dostání na místě za 50 Kč.

Chrudimsko

Kouzelnická show
KDY: 12. února
KDE: Slatiňany

Ve Společenském domě ve Slatiňanech (Tyršova ulice) se v sobotu od 15 hodin koná Kouzelnická show Davida Kopeckého. Vstup je zdarma.

Staročeská maškara
KDY: 12. února
KDE: Hamry

Sbor dobrovolných hasičů Hamry zve na staročeskou maškaru v Hamrech. Masopustní obchůzka bude zahájena v sobotu ráno u místní nové hasičské zbrojnice ve středu obce. Průvod dále pokračuje ke starostovi pro povolení masopustního reje. Průvod je zakončen „porážkou kobyly“. Program doprovází kapela Dolnovanka a je naplánován od 7.30 do 17 hodin.

Na kolech radosti
KDY: do 6. března
KDE: Regionání muzeum Chrudim

Staré kočárky, panenky, gramofony, fotoaparáty a kamery ze sbírky Vandy Rektorisové a Michala Klokočníka potěší celou rodinu. Výstava Na kolech radosti je k vidění v Regionálním muzeu Chrudim. Dámy mohou obdivovat historické kočárky z konce či přelomu 19. století doplněné starými porcelánovými panenkami a jinými hračkami. Pánové jistě ocení sbírku dobových fotoaparátů, kamer a gramofonů.

Svitavsko

Masopustní veselice
KDY: 12. února
KDE: Svitavy

Svitavští si o víkendu užijí masopustní veselici. V sobotu úderem 13. hodiny vyjde průvod masek, aby tradičně na náměstí Míru před starou radnicí požádal starostu města Davida Šimka o povolení k obchůzce. Pokud starosta povolení udělí, masky projdou kolem Fabriky a zamíří do areálu katolické fary. Na její zahradě už budou připraveny stánky s občerstvením, nebudou chybět masopustní koláče či masové speciality, ve farní zahradě pak budou čekat zabijačkové hody s tlačenkou, jitrnicemi či ovarem a klasickou polévkou. K pití budete moci vybírat mezi teplou medovinou, svařeným vínem, čajem a dobrým pivem. V areálu fary dojde k obvyklému zakončení masopustní obchůzky, to spočívá v rituálním poražení zpupné kobyly, aby následovalo její vzkříšení za pomoci kořalky.

Jiří Šindler
KDY:  do 27. března
KDE: Polička

Městské muzeum a galerie Polička připravilo novou výstavu Jiří Šindler – 100. výročí narození grafika. Bude zahájena v sobotu ve 14.00 hodin ve výstavním sále muzea. Před 100 lety se v Poličce narodil nejvýznamnější zdejší grafik a ilustrátor. Většinu života prožil v Brně, kde vyučoval na Škole uměleckých řemesel, ale s Poličkou a nedalekou Korouhví, kde měl dům po rodičích, byl neustále ve spojení. Muzeum ze svých sbírek představí tři témata: ilustrace knih pro děti i dospělé, umělecká knižní vazba, hlaholice – písmo našich předků. Výstava potrvá do 27. 3. 2022.

Orlicko

Dobříkovský masopust 2022
KDY: 12. února
KDE: Dobříkov

V sobotu se uskuteční Dobříkovský masopust 2022 aneb Na masopustu záleží. Ve 13 hodin vyrazí průvod z horního konce Dobříkova (směrem od Chocně) a poté dojde až k obecnímu úřadu. Do kroku bude hrát Choceňačka. Zakončení masopustu spojené s pochováním basy se uskuteční v podvečer (cca od 17 hodin) před sokolovnou, kde bude také možné zakoupit vepřové pochoutky. 

Zimní radovánky
KDE: Dolní Morava

Dolní Moravu ocení běžkaři, lyžaři i snowboardisti. Nyní resort otevřel i crossovou trať, která v České republice nemá obdoby, byla totiž postavena pro Evropský šampionát ve snowboardcrossu. „Jedinečné zážitky u nás zažijí celé rodiny. Pro nejmenší totiž máme připravenou FUN TRAIL zónu U Slona, kde jsou umělé překážky, zatáčky, tunely a vlnky,“ uvedla Jitka Kadlčíková z marketingového oddělení resortu.